Quantcast
Channel: Viimased uudised ja blogipostitused
Viewing all 607 articles
Browse latest View live

Haigekassa kuulutas välja postituse hanke

$
0
0

Eesti Haigekassa kuulutab välja hanke „Rinna- ja emakakaelavähi sõeluuringu kutsete postitamine“ (lihtsustatud korras teenuste tellimine CPV 64100000-7).

Hankedokumente saab aadressilt reili.kaber@haigekassa.ee. Pakkumuste esitamise tähtaeg on 10. veebruar 2014.


Eesti Haigekassa teatab ravi rahastamise lepingute sõlmimisest

$
0
0

Eesti Haigekassa sõlmib ravi rahastamise lepingud tervishoiuteenuste korraldamise seaduse § 55 lõike 1 alusel Vabariigi Valituse kehtestatud  määruses „Haiglavõrgu arengukava“ nimetatud haiglatega.

2014.aastal on haiglavõrgu arengukavas nimetatud haiglate tervishoiuteenuste kogumaht enam kui 2,7 miljonit ravijuhtu.

Haigekassa: teadlikum perearstiabi kasutus parandab ravi saamist

$
0
0

Veebruari alguses alustab Haigekassa koostöös Perearstide Seltsiga teavituskampaaniat, mis selgitab perearstiabi võimalusi ja tähendust arstiabisüsteemis.

„Kvaliteetse ravitulemuse saavutamiseks on oluline eeldus, et inimene peab jõudma õigel ajal õige arsti juurde. Soovime kampaaniaga tõsta inimeste teadlikkust sellest, milliseid võimalusi pakub perearstisüsteem,“ märkis haigekassa juhatuse esimees Tanel Ross. „Suurem teadlikkus perearstiabist tagab kogu tervishoiusüsteemi tõhusama toimimise ja parandab vajaliku abi või nõu saamist.“

Perearstide Seltsi juht Diana Ingerainen julgustab inimesi alustama tervisehädade korral perearstist. „Perearst diagnoosib ja ravib enamikke haiguseid ning suudab oma kompetentsile tuginedes lahendada kuni 80% pöördumistest. Patsient peaks alati alustama mis tahes tervisemurega oma perearstist ja pereõest. Perearst tunneb oma inimesi, teab laiemalt nende terviseprobleeme ja tal on terviklik pilt patsiendi haigustest“, selgitas Ingerainen. Ta lisas, et vajadusel suunab perearst inimese  eriarsti vastuvõtule, jälgides samal ajal patsiendi raviprotsessi.

Ingeraineni sõnul on perearstiabi alati meeskonnatöö, kuhu saab patsiendi probleemi lahendamiseks kaasata nii õdesid kui eriarste.  „Rahulolematus tervishoiusüsteemiga tuleneb sageli sellest, kui inimene on vales kabinetis. Seda ohtu vähendab hea koostöö arstide ja patsientide vahel.  Näiteks toetab  perearstide poolt algatud e-saatekirjasüsteem kõiki osapooli ja tagab parema ravikvaliteedi – patsienti saab õigel ajal õiges kohas abi,“ lausus Ingerainen.

Tervishoiu esmatasanditeenuste teavitustegevused kestavad märtsi lõpuni ja neid rahastab Eesti Haigekassa.

Kampaania videoklippe saab vaadata youtube kanalilt

 

Lisainfo:

Katrin Romanenkov
Avalike suhete juht
Eesti Haigekassa
521 5655
Katrin.romanenkov@haigekassa.ee


Diana Ingerainen
Eesti Perearstide Seltsi juht
juhatus@perearstiselts.ee


Eesti toetab Moldova tervisesüsteemi arengut

$
0
0

Haigekassa juht Tanel Ross osales täna Moldovas Eesti toel ning perearsti infoliini eeskujul rajatud kõnekeskuse avamisel ravikindlustatule.

Haigekassa juhi Tanel Rossi sõnul on Eesti panustanud Moldova tervisesüsteemi arengusse juba üle viie aasta. Moldova on üks arengukostöö sihtriike, kus Eesti toetab eraldi just tervisevaldkonna arengut. Üks tulemusliku koostöö häid näiteid on tööd alustav haigekassa kõnekeskus. „Eestis on perearsti infoliin 1220 kujunenud väga oluliseks esmase tervisealase info allikaks,“ ütles Ross. „Moldova on meie eeskujul arendanud välja just neile sobiva kõnekeskuse, kuhu saavad helistada ja nõu küsida kõik siinsed elanikud,“ lisas Ross.

Eesti on panustanud Moldova ravikindlustussüsteemi arendamisse ning erinevate tehnoloogiate kasutuselevõttu. 2008. aastast alates on Eesti toetanud Moldova tervisesüsteemi arengut 435 000 euroga. Suurepärased näited sujuvast ning jätkuvast koostööst on näiteks Eesti Haigekassa, MTÜ Eesti Abikeskused, Praxis ja e-Riigi Akadeemia poolt elluviidavad projektid. Koos Maailma Terviseorganisatsiooniga on vahetatud teadmisi nii perearstisüsteemi korralduse, haiglavõrgu arendamise, rahvatervise programmide toimimise kui ka tervishoiu rahastamise teemadel.

Eesti Haigekassa võtab konkursi korras tööle Tallinnasse

Haigekassa sõlmis ravi rahastamise lepingud haiglavõrgu arengukava haiglatega

$
0
0

Täna toimunud haigekassa nõukogu koosolekul tutvustas haigekassa juhatus nõukogule uute tervishoiuteenuste rahastamise lepingute tingimusi. Lepingud haiglavõrgu arengukava haiglatega on sõlmitud. Järgmisel nõukogu koosolekul arutatakse täiendava valiku läbiviimist eriarstiabi partnerite leidmiseks.

Sotsiaalminister Taavi Rõivas, haigekassa nõukogu esimees kinnitas, et täiendav valik eriarstiabi partnerite leidmiseks tuleb läbi viia. „Hiljutisest uuringust selgus, et patsientide suurim ootus on ravijärjekordade lühenemine. Laiem valik eriarstiabi osutajaid suurendab patsiendi võimalusi saada kiiremini arstiabi,“ ütles minister. Rõivase sõnul jätkuvad arutelud haigekassa nõukogu koosolekul 4. märtsil. 

Haigekassa juhatuse esimees Tanel Ross rõhutas uuendatud ravi rahastamise lepingute tähtsust tervishoiuteenuste rahastamisel: „Peame põhjalikult uuendatud lepingutingimusi tervikuna väga oluliseks ja töötame järgnevatel aastatel koostöös haiglatega  nendes seatud eesmärkide elluviimise nimel. Mõlema osapoole prioriteetideks on eelkõige kvaliteetsete tervishoiuteenuste kättesaadavuse tagamine, tervise infosüsteemi areng ja selle efektiivne rakendumine ning  inimeste valikuvabaduse suurendamine.“

Haiglavõrgu arengukava haiglate kaudu rahastab haigekassa käesoleval aastal 2,7 miljonit eriarstiabi ravijuhtu kogusummas ligikaudu 500 miljonit eurot. Täiendavatelt partneritelt ostetakse lisaks 600 tuhat ravijuhtu 37 miljoni euro eest.

 

Katrin Romanenkov                     
Avalike suhete juht
GSM 521 5655
katrin.romanenkov@haigekassa.ee

 

Kommenteerimiseks on avatud ravijuhend "Generaliseerunud ärevushäire ja paanikahäire (agorafoobiaga või ilma) käsitlus perearstiabis".

$
0
0

Kommenteerimiseks on avatud ravijuhendi "Generaliseerunud ärevushäire ja paanikahäire (agorafoobiaga või ilma) käsitlus perearstiabis" tööversioon koos lisaga.
Ravijuhendi on välja töötanud töörühm Ülle Võhma ja Vanda Kristjani ja Kadri Suija juhatusel, kuhu kuulusid psühhiaatrite, perearstide, psühholoogide, õdede ja patsientide esindajad ning tervishoiukorralduse spetsialistid ja metoodikud. Ravijuhend koostati vastavalt "Eesti ravijuhendite koostamise käsiraamatu" metoodikale.
Oma ettepanekud palun saatke hiljemalt 31. märtsiks e-postile ulla.raid@haigekassa.ee.  Täpsem info ravijuhenidte soovituste sisu kohta ravijuhendite lehel
Ravijuhendi töörühm käsitleb Teie ettepanekuid ning teeb juhendis vajalikud muudatused. Lisad ja algoritmid lisab töörühm ravijuhendile pärast tagasiside arutelus.

 

Eesti Haigekassa tööpakkumised


1. aprillil muutuvad soodusravimite loetelu ja ravimite piirhinnad

$
0
0

25. märtsil k.a. allkirjastas sotsiaalminister Eesti Haigekassa ravimite loetelu ja ravimite piirhindade muutmise määrused, mis jõustuvad alates 1. aprillist 2014.

Esmakordselt:

Täiendatakse ravimite loetelu soodustusega 100%:

-           toimeainet parikaltsitool sisaldavate ravimitega ZEMPLAR pehmekapsel 1mcg N28 ja ZEMPLAR pehmekapsel 2mcg N28, millele kehtestatakse 100% soodusmäär järgmistel väljakirjutamistingimustel: ravimi väljakirjutamise õigus nefroloogil ja pediaatril kroonilise neerupuudulikkuse näidustusel (N18) hemo- või peritoneaaldialüüsil olevatele patsientidele, kelle ravi teiste vitamiin D analoogidega on ebaõnnestunud (seerumi parathormooni taseme eesmärkväärtust ≤300 pg/ml ei saavutata).

Täiendatakse ravimite loetelu soodustusega 75%:

-           toimeainet liksisenatiid sisaldavate ravimitega LYXUMIA süstelahus 10mcg/0,2ml 3ml N1; 20mcg/0,2ml 3ml N1 ja LYXUMIA süstelahus 20mcg/0,2ml 3ml N2, väljakirjutamise õigusega 50% soodusmäära korral 2. tüüpi diabeedi (E11, E14) raviks juhul, kui ravi suukaudsete diabeediravimitega ei ole efektiivne või on vastunäidustatud ning väljakirjutamise õigusega 75% soodusmäära korral 2. tüüpi diabeedi (E11, E14) raviks rasvumusega patsientidel (KMI ≥35kg/m2), kellel suukaudsed diabeediravimid (metformiin, sulfonüüluurea preparaat, PPAR agonist, DPP-4 inhibiitor) maksimaalsetes taluvates annustes ei ole andnud rahuldavat efekti või on vastunäidustatud.

-           toimeainet apiksabaan sisaldavate ravimitega ELIQUIS õhukese polümeerikattega tablett 2,5mg N20, ELIQUIS õhukese polümeerikattega tablett 2,5mg N60 ja ELIQUIS õhukese polümeerikattega tablett 5mg N60:

·         ravimitele ELIQUIS õhukese polümeerikattega tablett 2,5mg N20 ja ELIQUIS õhukese polümeerikattega tablett 2,5mg N60 kehtestatakse 75% soodusmäär järgmistel väljakirjutamistingimustel: ravimi väljakirjutamise õigus venoosse trombemboolia profülaktikaks ortopeediliste operatsioonide järgselt kõrge riskiga patsientidel (M16-M17, S72.0-S72.1, S72.2, S72.7), kuni 30 päevaks;

·         ravimitele ELIQUIS õhukese polümeerikattega tablett 2,5mg N60 ja ELIQUIS õhukese polümeerikattega tablett 5mg N60 kehtestatakse 75% soodusmäär järgmistel väljakirjutamistingimustel:   ravimi väljakirjutamise õigus kodade virvendusarütmia (I48) näidustusel patsientidele, kellele varfariin on kõrval- või koostoimete tõttu vastunäidustatud, kellel esineb varfariini toime ebastabiilsus (ravi on läbi viidud vähemalt 4 kuu jooksul, millest viimase 3 kuu jooksul on INRi mõõdetud vähemalt 10 korral ja INR on jäänud terapeutilisse vahemikku <60% mõõtmiskordadest) või resistentsus varfariinile (varfariini igapäevane annus >12mg);

Täiendatakse ravimite loetelu soodustusega 50%:

-           toimeainet etonogestreel sisaldava ravimiga NEXPLANON implantaat 68mg N1;

-           toimeainet agomelatiin sisaldava ravimiga VALDOXAN õhukese polümeerikattega tablett 25mg N28.

Muudetakse loetelus olevate ravimite väljakirjutamistingimusi:

-           muudetakse toimeainet tsinakaltseet sisaldavate ravimite MIMPARA õhukese polümeerikattega tablett 30mg N28, MIMPARA õhukese polümeerikattega tablett 60mg N28 ja MIMPARA õhukese polümeerikattega tablett 90mg N28 väljakirjutamise tingimusi 100% soodusmäära korral järgmiselt: ravimi väljakirjutamise õigus nefroloogil ja pediaatril kroonilise neerupuudulikkuse näidustusel (N18) hemo- või peritoneaaldialüüsil olevatele patsientidele, kelle ravi vitamiin D analoogidega on ebaõnnestunud (seerumi parathormooni taseme eesmärkväärtust ≤300 pg/ml ei saavutata) või kellele vitamiin D analoogid on vastunäidustatud.

-           täiendatakse toimeainet naatriumbemipariin või naatriumdaltepariin sisaldavate ravimite ZIBOR süstelahus 25 000RÜ/0,3ml N2, ZIBOR süstelahus 25 000RÜ/0,4ml N2, FRAGMIN süstelahus 12 500TÜ/ml 0,2ml (2500TÜ/0,2ml) eeltäidetud süstal N10, FRAGMIN süstelahus 25 000TÜ/ml 0,2ml (5000TÜ/0,2ml) eeltäidetud süstal N10, FRAGMIN süstelahus 7500TÜ 0,3ml eeltäidetud süstal N10 ja FRAGMIN süstelahus 10 000TÜ 0,4ml eeltäidetud süstal N5 väljakirjutamise tingimusi 100% soodusmääraga järgmiselt: ravimi väljakirjutamise õigus venoosse tromboosi ja trombemboolia näidustusel (I26; I80-82; I67.6) kaasuva pahaloomulise kasvaja esinemisel (C00-D48).

-           täiendatakse Eesti Haigekassa ravimite loetelu 75% soodusmääraga  dabigatraani või rivaroksabaani sisaldavate ravimitega XARELTO õhukese polümeerikattega tablett 15mg N28, XARELTO õhukese polümeerikattega tablett 15mg N42, XARELTO õhukese polümeerikattega tablett 20mg N28, PRADAXA kõvakapsel 110mg N30, PRADAXA kõvakapsel 150mg N60, ravimi väljakirjutamise õigus kodade virvendusarütmia (I48) näidustusel patsientidele, kellele varfariin on kõrval- või koostoimete tõttu vastunäidustatud, kellel esineb varfariini toime ebastabiilsus (ravi on läbi viidud vähemalt 4 kuu jooksul, millest viimase 3 kuu jooksul on INRi mõõdetud vähemalt 10 korral ja INR on jäänud terapeutilisse vahemikku <60% mõõtmiskordadest) või resistentsus varfariinile (varfariini igapäevane annus >12mg).

-           lisatakse toimeaineid  estsitalopraam, tsitalopraam või sertraliin sisaldavatele ravimpreparaatidele 100% soodusmäär järgmistel väljakirjutamistingimustel: ravimi esmase väljakirjutamise õigus psühhiaatril raske depressiooni raviks (F32.2-3; F33.2-3).


Uued geneerilised ravimid, milliste toimeainetega ravimid on ka eelnevalt olnud soodusravimite loetellu kantud:

Soodustuse protsendiga 50 lisatakse ravimite loetellu järgmisi toimeaineid sisaldavaid ravimpreparaate:

1)     levonorgestreel (rasestumisvastane ravim);

2)     levonorgestreel+etünüülöstradiool (rasestumisvastane ravim);

3)     memantiin (Alzheimeri tõve ravim);

4)     tsefuroksiim (antimikroobne ravim);

5)     tselekoksiib (valuvastane ravim);

6)     tsetirisiin (allergiavastane ravim);

 

Soodustuse protsendiga 75 lisatakse ravimite loetellu järgmisi toimeaineid sisaldavaid ravimpreparaate:

1)     atomoksetiin (aktiivsus- ja tähelepanuhäire ravis kasutatav ravim).

2)     bisoprolool (kõrgvererõhutõve ravim);

3)     desogestreel+etünüülöstradiool (rasestumisvastane ravim);

4)     formoterool (astmaravim);,

5)     gliklasiid (suhkurtõve ravim);

6)     perindopriil+amlodipiin+indapamiid (kõrgvererõhutõve ravim);

 

Soodustuse protsendiga 100 lisatakse ravimite loetellu järgmisi toimeaineid sisaldavaid ravimpreparaate:

1)     fluoksetiin (psüühikahäirete ravis kasutatav ravim);

2)     imatiniib (leukeemiaravim);

3)     oksükodoon (valuvastane ravim);

4)     somatropiin (kasvuhormoon);

5)     tsitalopraam (depressiooniravim).

 

Hinnamuutusest või uute ravimite lisandumisest tulenevalt on arvutatud uued piirhinnad järgmiste toimeainete gruppides:


- bisoprolool; ravimpreparaadid, mille osas on sõlmitud hinnakokkulepe, on SOBYCOR õhukese polümeerikattega tablett 5mg N30 ja SOBYCOR õhukese polümeerikattega tablett 10mg N30;

- tselekoksiib; ravimpreparaadid, mille osas on sõlmitud hinnakokkulepe, on ACLEXA kõvakapsel 100mg N30 ja ACLEXA kõvakapsel 200mg N30;

- desogestreel+etünüülöstradiool; ravimpreparaadid, mille osas on sõlmitud hinnakokkulepe, on DESTELE tablett 150mcg+20mcg N63 ja DESTELE tablett 150mcg+30mcg N63;

- fluoksetiin; ravimpreparaadid, mille osas on sõlmitud hinnakokkulepe, on FLUOXETINE VITABALANS õhukese polümeerikattega tablett 20mg N30 ja FLUOXETINE VITABALANS õhukese polümeerikattega tablett 20mg N60;

- formoterool; ravimpreparaadid, mille osas on sõlmitud hinnakokkulepe, on GALIRON 12 MIKROGRAMMI inhalatsioonipulber kõvakapslis 12mcg N60 ja ATIMOS inhalatsiooniaerosool 12mcg/annuses 120 annust N1;

- gliklasiid; ravimpreparaadid, mille osas on sõlmitud hinnakokkulepe, on GLICLADA 60 MG toimeainet modifitseeritult vabastav tablett 60mg N60, GLICLADA 30 MG toimeainet modifitseeritult vabastav tablett 30mg N120 ja GLICLADA 60 MG toimeainet modifitseeritult vabastav tablett 60mg N120;

- imatiniib; ravimpreparaadid, mille osas on sõlmitud hinnakokkulepe, on IMATINIB ZENTIVA 100 MG õhukese polümeerikattega tablett 100mg N120 ja IMATINIB GRINDEKS kõvakapsel 100mg N120;

- memantiin; ravimpreparaadid, mille osas on sõlmitud hinnakokkulepe, on XAPIMANT õhukese polümeerikattega tablett 10mg N28, XAPIMANT õhukese polümeerikattega tablett 20mg N28 ja XAPIMANT õhukese polümeerikattega tablett 10mg N56;

- oksükodoon; ravimpreparaadid, mille osas on sõlmitud hinnakokkulepe, on OXYCODONE VITABALANS õhukese polümeerikattega tablett 5mg N30, OXYCODONE VITABALANS õhukese polümeerikattega tablett 10mg N30, DOLOCODON 10 MG toimeainet prolongeeritult vabastav tablett 10mg N56, DOLOCODON 20 MG toimeainet prolongeeritult vabastav tablett 20mg N56 ja DOLOCODON 40 MG toimeainet prolongeeritult vabastav tablett 40mg N56;

- somatropiin; ravimpreparaadid, mille osas on sõlmitud hinnakokkulepe, on SAIZEN 5,83 MG/ML süstelahus 5,83mg 1ml N1; SAIZEN 8 MG/ML süstelahus 8mg/1ml 1,5ml N1, SAIZEN 8 MG/ML süstelahus 8mg/1ml 2,5ml N1, OMNITROPE süstelahus 6,7mg/1ml 1,5ml N1 ja OMNITROPE süstelahus 3,3mg/1ml 1,5ml N5;

- tsefuroksiim
; ravimpreparaadid, mille osas on sõlmitud hinnakokkulepe, on XORIMAX kaetud tablett 250mg N14, XORIMAX kaetud tablett 500mg N10 ja XORIMAX kaetud tablett 500mg N14;

- tsetirisiin;
ravimpreparaadid, mille osas on sõlmitud hinnakokkulepe, on CETRIX 10 MG õhukese polümeerikattega tablett 10mg N30 ja CETRIX 10 MG õhukese polümeerikattega tablett 10mg N100;

- tsitalopraam; ravimpreparaadid, mille osas on sõlmitud hinnakokkulepe, on CITALOPRAM VITABALANS õhukese polümeerikattega tablett 20mg N30 ja CITALOPRAM VITABALANS õhukese polümeerikattega tablett 40mg N30;

- moksonidiin; ravimpreparaadid, mille osas on sõlmitud hinnakokkulepe, on MOXOGAMMA 0,2 MG õhukese polümeerikattega tablett 0,2mg N30, MOXOGAMMA 0,3 MG õhukese polümeerikattega tablett 0,3mg N30 ja MOXOGAMMA 0,4 MG õhukese polümeerikattega tablett 0,4mg N30.

Lisaks juhime tähelepanu, et toimeainet somatropiin sisaldavatele ravimitele uue piirhinna kehtestamine lükatakse edasi kuni 1. oktoobrini 2014. a võimaldamaks arstidel muudatusega kohanduda ja vältimaks patsiendi omaosaluse tõusu nimetatud toimeainega ravimite ostmisel.


Soodusravimite loetelust arvatakse välja järgmised ravimipakendid, nende müügiloa või turustamise lõppemise tõttu, või käsimüügiravimite hulka arvamise tõttu:

1436880 SIMVASTATIN PFIZER õhukese polümeerikattega tablett 10mg N30

1436970 SIMVASTATIN PFIZER õhukese polümeerikattega tablett 20mg N30

1437061 SIMVASTATIN PFIZER õhukese polümeerikattega tablett 40mg N30

1131815 ULTOP gastroresistentne kõvakapsel 20 mg N14

1283778 OLANZAPINE GSK õhukese polümeerikattega tablett 5mg N28         

1283824 OLANZAPINE GSK õhukese polümeerikattega tablett 10mg N28        

1011979 DOLMEN õhukese polümeerikattega tablett 25mg N10

7002650 APTAMIL PREMATIL pulber 600g N1

1071357 NIZORAL tablett 200mg N30

1322952 ESCITALOPRAM SANDOZ 10 MG õhukese polümeerikattega tablett 10mg N28

1125302 SERLIFT õhukese polümeerikattega tablett 50mg N30

1369931 QUETIAPINE POLPHARMA õhukese polümeerikattega tablett 25mg N30

1370001 QUETIAPINE POLPHARMA õhukese polümeerikattega tablett 200mg N60

1370023 QUETIAPINE POLPHARMA õhukese polümeerikattega tablett 300mg N60

1432695 LEFLUNOMIDE SANDOZ õhukese polümeerikattega tablett 20mg N30

1432730 LEFLUNOMIDE SANDOZ õhukese polümeerikattega tablett 20mg N60

1011867 PEGINTRON süstelahuse pulber ja lahusti 120mcg N1

1209912 PEGINTRON süstelahuse pulber ja lahusti 150mcg N1

1011834 PEGINTRON süstelahuse pulber ja lahusti 50mcg N1

1011845 PEGINTRON süstelahuse pulber ja lahusti 80mcg N1

1011856 PEGINTRON süstelahuse pulber ja lahusti 100mcg N1

 

Täiendav teave on sotsiaalministeeriumi kodulehel.

 

Planeeritud katkestus haigekassa e-teenustes eesti.ee portaalis

$
0
0

Riigiportaalis eesti.ee toimuvad planeeritud hooldustööd reedel, 28.03.2014 ajavahemikul 22:00 - 04:00. 

Sellel ajal ei ole võimalik riigiportaali keskkonda kasutada. Muuhulgas ei ole võimalik kasutada ka järgmisi haigekassa teenuseid:

  • Euroopa ravikindlustuskaardi tellimine
  • Hambaproteeside hüvitise limiit
  • Hambaravi hüvitised isikule
  • Isiku andmed (haigekassa)
  • Isiku töövõimetushüvitised (haigekassa)
  • Ravikindlustuse ja perearsti info (haigekassa)
  • Ravimihüvitised (haigekassa)
  • Retseptid
  • Vormi A1 (E101 tõendi) andmete vaatamine
  • Haigekassale kindlustusandmete edastamine
Vabandame võimalike ebamugavuste pärast.

Haigekassa kinnitas eriarstiabi lepingupartnerite valiku tulemused

$
0
0

Tänasest, 1. aprillist, algab uus 4-aastane lepinguperiood haigekassa eriarstiabi valikupartneritele. Avaliku konkursi kaudu ostetav tervishoiuteenuste aastane maht on enam kui 600 000 ravijuhtu, mis on 19% haigekassa poolt rahastatavatest eriarstiabi juhtudest. 

Et tagada elanikele kvaliteetsete tervishoiuteenuste kättesaadavus, sõlmib haigekassa lisaks 19-le haiglavõrgu arengukava haiglale lepingud ka teiste tervishoiuasutustega. Partnerite leidmiseks viidi jaanuarist märtsini läbi avalik valikukonkurss, millel hinnati osalevate tervishoiuteenuse osutajate võimekust, pädevust ning vastavust kvaliteedinõuetele. Valiku tulemusel tehakse ravi rahastamise lepingu sõlmimise ettepanek 121-le  tervishoiuteenuse osutajale üle Eesti.

Kõigile neile senistele partneritele, kes ei osutunud konkursil valituks uueks lepinguperioodiks, kuid kelle juurde patsiendid on ennast 31. märtsi seisuga juba järjekorda registreerinud, on tehtud ettepanek osutada patsientidele teenust patsiendiga kokkulepitud ajal. Haigekassa katab ka patsientide juba poolelioleva ravi kulud. Seega ei pea ükski kindlustatu muretsema, et vajalik ravi jääb konkursil mittevalituks osutunud teenuseosutaja juures pooleli või ei toimu kokkulepitud ajal. Edaspidi on kindlustatul võimalik valida endale sobiv teenuseosutaja haigekassa lepingupartnerite seast.

Otsustega saab tutvuda lepingupartnerite valiku lehel.

 

Lisainfo:

Katrin Romanenkov
Avalike suhete juht
Eesti Haigekassa
521 5655
katrin.romanenkov@haigekassa.ee

 

Eesti Haigekassa kuulutas välja täiendavate lepingupartnerite valiku õendusabis

$
0
0

Haigekassa kuulutas täna välja koduõendusteenuse ning statsionaarse õendusabi täiendavate teenusepakkujate valiku aastateks 2014-2018.

Haigekassa rahastatava õendusabi teenuste maht 2014. aastaks kokku on ligikaudu 53 tuhat ravijuhtu. Teenuse rahastamine jaguneb haiglavõrgu arengukava haiglate ja valikupartnerite vahel. Juulis algaval valikupartnerite lepinguperioodil on haigekassa rahastatava koduõendusteenuse (sh vähihaigete kodune toetusravi) aastane maht ligikaudu 26 500 ravijuhtu ning statsionaarse õendusabi maht ligikaudu 7400 ravijuhtu.

Koduõendusteenuse ravijuhtude arv jääb käesoleval aastal võrreldes 2013. aastaga sarnasele tasemele. Koduõenduse teenuse arendamine on haigekassa lähiaastate üks prioriteete, kus prognoosime kasvavat valikupartnerite osatähtsust.

Statsionaarse õendusabi valiku mahtude muutuse käesoleval aastal on tinginud ERF investeeringud statsionaarse õendusabi kaasajastamiseks haiglavõrgu arengukava haiglates ning sellest tulenev suutlikkuse kasv patsientide teenindamisel. Samas on täiendavate teenuseosutajatega lepingute sõlmimine endiselt teenuse kättesaadavuse tagamiseks oluline.

Sõlmitava lepingu perioodiks on 01.07.2014– 30.06.2018. a. Valikukonkursile taotluste esitamise lõpptähtaeg on 22. aprill. Laekunud pakkumusi hinnatakse haigekassa nõukogu kinnitatud kriteeriumite alusel, millest kõige kaalukamad on kvaliteedi tagamisega seotud nõuded.

Konkursil osalemise tingimused on toodud haigekassa veebilehel.

 

Kommenteerimiseks on kättesaadav ravijuhendi „Täiskasvanute astma käsitlus esmatasandil“ tööversioon

$
0
0

Kommenteerimiseks on kättesaadav ravijuhendi „TÄISKASVANUTE ASTMA KÄSITLUS ESMATASANDIL“ tööversioon. Ravijuhendi on välja töötanud töörühm Mari Mereni, Kersti Veidriku ja Marje Oona juhtimisel, kuhu kuulusid perearstid, kopsuarstid, pere- ja eriõde, tervishoiukorralduse spetsialistid, haigekassa esindajad, tervishoiukorralduse spetsialistid ja metoodikud. Ravijuhend koostati vastavalt "Eesti ravijuhendite koostamise käsiraamatu" metoodikale. Täpsemat teavet töörühma liikmete ja kinnitatud käsitlusala kohta leiate siit. Oma ettepanekud palun saata hiljemalt 21. aprilliks e-postile ulla.raid@haigekassa.ee.  

Märkused ravijuhendi soovituste sisu kohta vormistage palun  järgnevalt:

1. Ettepanek/soovitus sõnastuse muutmiseks (uus sõnastus)

2. Lühike põhjendus

3. Süstemaatiline faktipõhine kokkuvõte muutmisettepaneku aluseks olevatest kliinilistest uuringutest või nende ülevaadetest, lähtudes ravijuhendi väljatöötamisel oluliseks peetud tulemusnäitajate nimekirjast koos täpsete viidetega allikaile. 

Samuti on oodatud Teie märkused vormi ja kasutajasõbralikkuse osas koos lühikese põhjendusega.

Ravijuhendi töörühm käsitleb Teie ettepanekuid ning vajadusel teeb juhendis muudatused. Lisad, algoritmid ja rakenduskava lisab töörühm ravijuhendile pärast tagasiside arutelu.

 

Haigekassa eriarstiabi lepingupartnerid alates aprillist

$
0
0

 Alates 1. aprillist algas uus lepinguperiood haigekassa eriarstiabi valikupartneritele, millest tulenevalt võib esineda muutusi teenuseosutajate osas, kes osutavad haigekassa lepingu alusel  kindlustatutele tervishoiuteenuseid. 

 
Haigekassa kindlustatule eriarstiabi osutavate lepingupartnerite loetelu asukoha ja erialade kaupa on toodud kindlustatute lehel lepingupartnerite tabelis.
 
Kõigi nende patsientide osas, kes olid ennast 31. märtsi seisuga ravijärjekorda registreerinud või juba ravil teenuseosutaja juures, kellega uueks lepinguperioodiks lepingut ei sõlmita, on haigekassa teinud ettepaneku osutada teenus patsiendiga kokku lepitud ajal või jätkata juba pooleliolevat ravi haigekassa rahastusel kuni kokku lepitud või käimasoleva ravi lõpuni. Edaspidi on patsiendil võimalik leida endale sobiv teenuseosutaja haigekassa lepingupartnerite seast. 
 
Tuleb silmas pidada, et haigekassa tasub kindlustatu tervishoiuteenuste eest ainult siis, kui raviasutusel on olemas leping haigekassaga ning ainult nende tervishoiuteenuste eest, mis on Eesti Haigekassa tervishoiuteenuste loetelus ning mille osutamiseks on meditsiiniline näidustus.
 
Eriarstile pöördumisel kehtib saatekirja nõue (välja arvatud ravikindlustuse seaduses kirjeldatud juhtudel: trauma, krooniline haigus, tuberkuloos, silmahaigus, naha- või suguhaigus või kui arstile pöördutakse günekoloogilise või psühhiaatrilise abi saamiseks ja laste hambaravis).
 
Pöörduge tervisemure korral alati esmalt oma perearsti poole. Perearst koos pereõega suudavad lahendada suurema osa terviseprobleemidest. Ägeda tervisehäirega patsiendile peab perearst vastuvõtu korraldama pöördumise päeval, teistel juhtudel viie tööpäeva jooksul. Tähtajast kinnipidamiseks peab perearst vajadusel pikendama oma vastuvõtu aega. Vajadusel väljastab perearst saatekirja eriarsti vastuvõtule. 
 
Igal ravikindlustust omaval inimesel on õigus valida endale sobiv raviasutus ja arst kõigi haigekassa lepingupartnerite seast. Lisateavet lepingupartnerite kohta saab ka haigekassa infotelefonilt 16 363.
 

12.-13. mail toimub Tallinnas rahvusvaheline konverents 'NordDRG tulevik'

$
0
0

Eesti Haigekassa korraldab koostöös Põhjamaade Casemix keskusega (Nordic Casemix Centre) konverentsi 'NordDRG tulevik'. Konverents toimub 12.-13. mail Tallinnas, tegu on juba kuuenda Põhjamaade Casemix konverentsiga.

Sel korral on käsitlusel neli erinevat teemat: primaarsed klassifikaatorid ja WHO tegevus, episoodipõhine lähenemine tervishoius, DRG süsteemi tehnilised arengud ja kuluarvestus ning DRG kasutamine muuks kui rahastamiseks.

Konverentsi peaesinejad on Hollandist, Šveitsist, Rootsist ja Taanist. Lisaks toimuvad samadel teemadel paralleelsessioonid, kus teevad ettekanded eksperdid erinevatest NordDRG süsteemi kasutavatest maadest, s.h. Eestist.

Konverentsile oodatakse kõiki neid, kes puutuvad oma töös kokku DRG süsteemi erinevate aspektidega või plaanivad seda teha. Lisaks teadmiste omandamisele on konverentsil ainulaadne võimalus luua kontakte ja vahetada kogemusi erinevate maade ekspertidega.

Soodusregistreerimine konverentsile kestab kuni 15.aprillini. Kogu info konverentsi kohta asub konverentsi kodulehel. Konverents toimub traditsiooniliselt iga kahe aasta tagant ja on seni toimunud vaid Põhjamaades. Sel aastal on Eestil võimalus NordDRG süsteemiga tegelevaid spetsialiste võõrustada.

Lisainfo meiliaadressil kristiina.kahur@haigekassa.ee.


Paranesid ravikindlustuse saamise võimalused.

$
0
0

26. aprillist jõustub seadusemuudatus, mille eesmärk on suurendada ravikindlustuskaitse saamise võimalusi võlaõigusliku lepingu alusel töö- või teenustasusid saavatel inimestel ja juhtimis- või kontrollorgani liikmetel. 

Kui varasemalt andis õiguse kindlustuskaitseks vähemalt 3 kuuline leping, siis nüüd tekib õigus kindlustuskaitsele vähemalt 1 kuulise tähtajaga lepingu korral. Samuti lüheneb kindlustuskaitse tekkimise ooteaeg 3 kuult 14 päevale.

Täpsemalt on võimalik lugeda haigekassa kodulehelt.

 

Haigekassa ja Tartu Ülikooli arstiteaduskonna koostöös valmis uus kliiniliste auditite käsiraamat

$
0
0

 

 

 

 

Eesti Haigekassa ja Tartu Ülikooli arstiteaduskond avaldasid koostöös uuendatud kliiniliste auditite käsiraamatu, mis pakub vajalikku rahvusvaheliselt tunnustatud metoodilist tuge kogu auditi läbiviimise protsessis.

Tartu Ülikooli arstiteaduskonna poolt auditite töörühma juhiks nimetatud professor Anneli Uusküla sõnul on kliiniliste auditite läbiviimine oluline sisend praktilise töö ja töökorralduse arengusse. „Sisuka auditi aluseks on tegelikust vajadusest lähtuv probleemipüstitus, kõigi oluliste partnerite kaasamine ja süstemaatiline metoodika. Metoodika osas annabki koostatud käsiraamat auditi planeerimisel ja läbiviimisel tuge,“ selgitas Uusküla.

Haigekassa kvaliteeditalituse peaspetsialisti Ulla Raidi sõnul on viimastel aastatel sihikindlalt parima rahvusvahelise kogemuse alusel kaasajastatud Eesti ravijuhendite koostamise põhimõtteid, mille jätkutegevusena uuendati nüüd ka kliiniliste auditite valdkond ning ühtlustati metoodika.

„Uuendatud käsiraamat toetab tervishoiusüsteemi eri osapooli kliiniliste auditite tegemisel, pakkudes metoodilist juhendit auditi läbiviimiseks ja parendustegevusteks,“ ütles Raid. „Käsiraamat keskendub ennekõike standardipõhisele auditile, kuna see on levinuim meetod nii rahvusvahelises kui ka Eesti praktikas.“ Käsiraamatu on heaks kiitnud  Tartu Ülikooli arstiteaduskonna nõukogu ning haigekassa juhatus.

Tervishoiuteenuse kvaliteedi jälgimine, hindamine ja parendamine eeldab kõigi tervisesüsteemi osaliste koostööd. Haigekassal on kohustus kontrollida ravikindlustuse raha kasutamise sihipärasust, sealhulgas ka teenuste kvaliteeti ja põhjendatust. Aastakümne jooksul on Eesti Haigekassa tellinud erialaekspertidelt viis kliinilist auditit aastas, avaldades auditite kokkuvõtteid ka kodulehel.

2014. aastast on täiendatud haigekassa partnerite  ravi rahastamise lepingus kvaliteedi tagamisega seotud osa. Järgmiste aastate eesmärgiks on senisest enam tähelepanu pöörata auditi järgselt abinõude plaanide koostamisele raviasutustes ning nende rakendumise jälgimine. See eeldab haigekassalt ja tema partneritelt ühist mõistmist ja tegutsemist koostöös, sest eesmärgiks on patsiendile osutatava teenuse tõenduspõhisus ja hea kvaliteet.

Uuendatud kliiniliste auditite käsiraamat on leitav Ravijuhendite kodulehelt: http://ravijuhend.ee/ravijuhendikoostajale/auditeerijale/kliiniliste-auditite-kasiraam/

 

Lisainfo:

Katrin Romanenkov
Avalike suhete juht
Eesti Haigekassa
521 5655
katrin.romanenkov@haigekassa.ee

Tervisedenduse konverents 2014: Liikudes tervise heaks

$
0
0

Iga-aastane tervisedenduse konverents toimub tänavu 6. juunil kell 09.30-17.00 Pärnu kontserdimajas.

Konverentsile on oodatud tervisealase info vahendajad erinevatelt elualadelt riiklikul ja kohalikul tasandil - tervishoiutöötajad sh pere- ja kooliõed, maakondade ja kohalike omavalitsuste tervisenõukogude liikmed, patsientide ühendused, õpetajad, meedia esindajad ja kõik teised huvilised.
 
2014. aasta on Eestis kuulutatud liikumisaastaks, sellest tulenevalt keskendub ka tänavune konverents peamiselt liikumisharrastustele.
 
Konverentsil antakse ülevaade Eesti elanike liikumisharjumusest ja üldistest liikumissoovitustest. Põhjamaade ja Eesti paikkondade esindajad annavad ülevaate ning häid praktikaid kehalise aktiivsuse suurendamiseks erinevates elanikkonnarühmades. Käsitletakse ka innovatiivseid lähenemisi liikumisharrastuse edendamisel.
 
Aset leiavad ka paralleelsessioonid, kus räägitakse järjest enam populaarsust kogunud alternatiivsete tubakatoodete teemal ning tervisespordiga seotud harjumustest.
 
Täpsem päevakava ja info konverentsi kohta on leitav siit.
 
Konverents on kõigile tasuta, kuid vajalik on eelregistreerimine.
 
Registreerida saab siin.
 
Kohtumiseni konverentsil!
 
Korraldajad:
Tervise Arengu Instituut
Eesti Haigekassa
Sotsiaalministeerium
Maailma Terviseorganisatsiooni esindus Eestis
Eesti Tervisedenduse Ühing
Eesti Olümpiakomitee
Tartu Ülikooli kehakultuuriteaduskonna

Nõukogu kinnitas haigekassa 2013. aasta majandusaruande

$
0
0

PRESSITEADE

02.05.2014
 
Kolmapäevasel nõukogu koosolekul kinnitati haigekassa 2013a majandusaasta aruanne.  Möödunud aastal rahastas haigekassa Eesti elanikele tervishoiuteenuseid, ravimeid ning erinevaid hüvitisi kokku 830 miljoni euro eest, mis on 7% enam kui aasta varem. 
 
„Olulisena tuleb möödunud aastast välja tuua tegevused esmatasandi edasiseks tugevdamiseks – näiteks alustasime teise pereõe ning e-konsultatsiooni teenuste rahastamist. Mõlemad on üliolulised nii perearsti kui ka eriarstide teenuse kättesaadavuse ja efektiivsuse parandamisel,“ märkis haigekassa juhatuse esimees Tanel Ross.
 
„Eriarstiabis on nii 2013. kui ka 2014. a. oluliselt uuendatud haigekassa tervishoiuteenuste loetelu. 2013. aastast jõustusid loetelus uuendatud ortopeedia, kiiritusravi ja taastusravi valdkondade teenused. Aasta jooksul uuendati ka kardiokirurgia, neuroloogia, psühhiaatria ja taastusravi erialade teenuste loetelu samuti lisasime käesoleva aasta algusest uusi teenuseid südamehaiguste- ja vähiravis,“ ütles Ross.
 
Ross rõhutas, et kindlustatutele suudetakse pakkuda uusi teenuseid, tagades samal ajal haigekassa kestliku rahalise olukorra. „See on olnud võimalik ainult tänu haigekassa tulemuslikule ja ettevaatavale koostööle meditsiinitöötajate, erialaseltside ja haiglatega, sest me kõik töötame patsiendi heaks ning meie ühine eesmärk on inimese hea tervis, terviseriskide ennetamine ning haiguste õigeaegne avastamine ja tulemuslik ravi. Haigekassa jaoks on usalduslik ja sisutihe koostöö tervishoiu osapooltega elulise tähtsusega ning teeme omalt poolt kõik selle tugevdamiseks,“ lisas ta.
 
Eriarstiabi rahastati möödunud aastal ligi 482 miljoni euro eest, mis on 31,1 miljonit eurot rohkem kui aastal 2012. Ühe ravijuhu keskmine maksumus ambulatoorses arstiabis oli 57 eurot, päevaravis 456 eurot ning statsionaarses ravis 1178 eurot. Võrreldes varasema aastaga on ravijuhu keskmine hind kallinenud 7%.  Kasvu mõjutasid eelkõige tervishoiuteenuste loetelu kaasajastamine ning muudatused raviteenuste kasutamises. 
 
Esmatasandi teenuseid rahastati möödunud aastal kokku 76 miljoni euro eest, sealhulgas rahastati perearsti nõuandetelefoni 1220 veidi enam kui 700 tuhande euro eest. Perearsti nõuandetelefon on aina enam kasutust leidev kiire tervisealase nõuande saamise koht terviseküsimuse korral. Nõuandetelefoni 17 perearsti ja 14 pereõde võtavad ööpäevas vastu keskmiselt ligi 700 kõnet. 
 
Õendusabi eest tasus haigekassa 2013. aastal 17% enam kui aasta varem, s.o. 20,6 miljonit eurot. Kiire eelarvekasvu põhjuseks oli uute kaasaegsete ravivõimaluste suurenemine tulenevalt Euroopa struktuurfondide toel renoveeritud ja juurdeehitatud osakondade valmimisest. 
 
Kõik rahastatud ravimid moodustasid möödunud aastal haigekassa eelarvest 19%. Apteegist soetatavaid soodusravimeid hüvitati 103 miljoni euro eest, sh. ühe soodusretsepti kohta tasus haigekassa keskmiselt 13,6 eurot ning patsient 6,4 eurot. Patsiendi omaosalus soodusravimite eest tasumisel on viimase 4 aastaga langenud 20%. 
Haiglaravimeid ning tervishoiuteenuste loetelus olevaid eraldi ravimiteenuseid rahastati kokku  56 miljoni euro eest. 
Ajutise töövõimetuse hüvitisi maksis haigekassa 2013. aastal 94 miljonit eurot, mis on 9,8 miljonit eurot rohkem kui eelneval aastal. 
 
Teavituse ja tervise edendamise olulisemad tegevused olid terviseedendusprojektid lasteaias ja koolis, laste hammaste tervise projekt, vigastuste ennetamise projektid ning raseduskriisi nõustamine.
 
Haiguste ennetuse valdkonnas on suurima rahastusega koolitervishoiuteenus (3,6 miljonit eurot), olulisel kohal on ka vähi sõeluuringute läbiviimine (rinna- ja emakakaelavähk), mida rahastati möödunud aastal ligi 1,2 miljoni euro eest ning saadeti välja enam kui 100 tuhat personaalset kutset uuringus osalemiseks. 
 
Kindlustatutele suunatud tegevustest väärib möödunud aastast veel esiletõstmist aasta lõpul rakendunud Euroopa Liidu direktiiv, millega loodi täiendavad võimalused liikmesriikide kindlustatutele teises EL liikmesriigis tervishoiuteenuste saamiseks. Oktoobri lõpus rakendunud direktiivi alusel haigekassa 2013a. jooksul teenuste hüvitamiseks veel väljamakseid ei teinud. 
 
2013. aasta lõpul oli Eesti Haigekassa ravikindlustust omavaid isikuid 1,2 miljonit. Eriarstiabiteenuseid kompenseeris haigekassa ühtekokku 797 tuhandele inimesele. Perearstid ja pereõed tegid 5,1 miljonit vastuvõttu, mis on 4,3 vastuvõttu ühe kindlustatu kohta. Soodusravimeid kasutas möödunud aastal  849 tuhat inimest. 
 
Majandusaasta aruandega saate tutvuda haigekassa kodulehel
 
Lisainfo: 
Katrin Romanenkov
Avalike suhete juht 
Eesti Haigekassa
521 5655
katrin.romanenkov@haigekassa.ee

Haigekassa kutsub osalema ravi – ja patsiendijuhendite koostamise töös

$
0
0

Eesti Haigekassa otsib patsiendi esindajaid ravi- ja patsiendijuhendite koostamise tegevusse, põhilisteks ülesanneteks on:

  • Eesti ravi- ja patsiendijuhendite koostamise protsessis osalemine;
  • teabe edastamise ja teabekampaaniate planeerimisel osalemine koostöös erialaühendustega;
  • ravi- ja patsiendijuhendite rakendamisele suunatud tegevustes (nt koolituste kavandamine) osalemine.
Töös osalemine on seotud sotsiaalse kaasatusega ning põhineb vabatahtlikul tegevusel, hüvitame vaid tekkivad otsekulud koosolekutel ja koolitustel osalemiseks. 
 
Pakume võimalust panustada tervishoiusüsteemi arengusse, huvitavat tegevust personaalse arengu eesmärgil, töiste eesmärkide saavutamiseks vajalikke koolitusi ja regulaarseid rühmasupervisioone. Kasuks tuleb kogemus patsiendi huvide eest seismisel või osalemine eriala- või patsiendiühingute töös. Oluline on valmisolek meeskonnatööks ning nõusolek oma nime ja huvide avalikustamiseks.
Teavet ja ettekujutust ravi- ja patsiendijuhendite koostamisest ning hetkel käimasolevatest teemadest leiab www.ravijuhend.ee
 
Teemast huvitatuid ootame 8. mail, kell 16.00-17.00 infotundi (Tallinnas Lembitu 10, I korruse saalis).
 
Täiendavat infot võib küsida:
Taisi Kõiv
tervishoiu spetsialist
620 8377
taisi.koiv@haigekassa.ee
Viewing all 607 articles
Browse latest View live