Quantcast
Channel: Viimased uudised ja blogipostitused
Viewing all 607 articles
Browse latest View live

Eesti Haigekassa võtab konkursi korras tööle sekretäri

$
0
0

 Eesti Haigekassa võtab konkursi korras tööle sekretäri Tallinnasse, Harju osakonda. Täpsemat infot saab vaadata siit.


Eesti Vähiliidu ja Eesti Haigekassa koostöös teavitatakse maikuus rinnavähi sõeluuringust „Kingi endale kindlustunne“

$
0
0

PRESSITEADE

7. mai 2014
 
Eesti Vähiliidu ja Eesti Haigekassa koostöös teavitatakse maikuus rinnavähi sõeluuringust „Kingi endale kindlustunne“. Varases staadiumis avastatud rinnavähk on ravitav ja kutsume sihtgruppi kuuluvaid naisi osalema sõeluuringus. 
 
Eesti Haigekassa, Tervise Arengu Instituudi ja SA Vähi Sõeluuringud koostööna kutsutakse 2014 aastal rinnavähi sõeluuringule naisi vanuses 50-63 eluaastat. Tänavu saavad nimelise kutse uuringule aastatel 1951, 1952, 1956, 1958, 1960, 1962 ja 1964  sündinud ravikindlustust omavad naised. Oluline on, et  ka ennast terveks pidavad naised uuringul käiksid, sest rinnavähk varajases staadiumis endast millegagi veel märku ei anna.
 
Igal aastal diagnoositakse vähiregistri andmetel Eestis üle 650 uue rinnavähijuhu, viimastel aastatel on uute juhtude arv tõusnud umbes 10%. Rinnavähi sõeluuringu eesmärgiks on avastada rinnavähk võimalikult varases staadiumis ning vähendada sel viisil haigusesse suremust ja tõsta haigete elukvaliteeti
 
Kui naine kuulub antud aasta kutsutavate sihtrühma, võib ta ka kutset ootamata uuringule registreeruda. Sõeluuringule registreerimisel kontrollitakse eelkõige sünniaastat ja ravikindlustuse kehtivust. Uuringule tulekul tuleb kaasa võtta isikut tõendav dokument. Ravikindlustust omavatele naistele on uuring tasuta.
 
Lisainfot sõeluuringust ja maakondades sõitvate mammograafiabusside ajakava leiate: 
 
www.haigekassa.ee/ennetus või telefonil 16363
 
Kontakt: 
Vähiliit, tel 631 1730
Eesti Haigekassa, tel 620 8439

Haigekassa 2014. aasta I kvartali majandustulemused

$
0
0

Käesoleva aasta esimeses kvartalis rahastas haigekassa tervishoiuteenuseid 169 miljoni euro eest, mis on 22 miljonit eurot enam kui möödunud aasta samal perioodil. Ravimeid kompenseeriti 26 miljoni euro eest ning ajutisi töövõimetushüvitisi maksti veidi enam kui 29 miljonit eurot.

Võrreldes möödunud aastaga on olulisel määral suurendatud ressursse nii eriarstiabi kui õendusabi rahastamiseks. Teisalt on toetatud esmatasandi arstiabi tugevdavaid suundi – rahastatud on perearsti teise pereõe tegevust ja perearsti ning eriarstiabisüsteemi suhtlemise võimalusi e-konsultatsiooni näol.  

Esimeses kvartalis rahastati üldarstiabis raviteenuseid kokku 20,5 miljoni eurot. Sellest suurima osakaaluga on iga perearsti nimistus oleva inimese eest makstav pearaha  (12,6 miljonit eurot). Perearstiabi rahastamine on võrreldes 2013. aasta I kvartaliga kasvanud kokku 11%, suurenemise põhjusteks on 2014. aasta algusest kehtivad uued teenuste piirhinnad pearahale, baasrahale kui ka teise  pereõe lisatasule. Uuendustena on lisandunud tegevusfondi ja tööajaväliste vastuvõttude rahastamine.

Teise pereõe teenuse rakendumine perearsti vastuvõtu juures  käivitunud oodatust oluliselt edukamalt. 2014. aasta I kvartalis on teine pereõde rahastatud 197 nimistus, võrreldes 2013 I kvartaliga on aasta jooksul teise pereõe lisatasu saavate perearsti nimistute arv kasvanud 60%. Teise pereõe teenuse rakendamine on kindlasti üheks oluliseks teguriks üldarstiabi kättesaadavuse ning kvaliteedi paranemisel.

Eriarstiabi rahastamise kogumaht oli I kvartalis  135,4  miljonit eurot, mis on võrreldes eelmise aasta sama perioodiga 19 miljoni euro võrra suurem. Eriarstiabis osutatud ravijuhtude arv on võrreldes eelmise aasta sama perioodiga kasvanud 23 tuhande võrra.  Rahastatud ravijuhtude arv on kasvanud eeskätt ambulatoorses ravis. Rahastamise kasvuga on ambulatoorses ravis kaasnenud ravijärjekordadesse registreeritud vastuvõttude vähenemine võrreldes eelmise aasta sama perioodiga 800 vastuvõtu ehk 1% võrra ja lubatud ooteajal toimuvate vastuvõttude osakaalu kasv.

2014. aasta I kvartalis rahastas haigekassa statsionaarse iseseisva õendusabi teenust 6 miljonit eurot, mis on 26% enam kui möödunud aasta samal perioodil. Koduõenduse teenuste eest tasuti 23% enam kui 2013. aasta I kvartalis. Tulemus on ootuspärane, kuna haigekassa eesmärk on parandada iseseisva õendusabi, eelkõige koduõendusteenuste ning statsionaarse õendusabi kättesaadavust.

Hambaravi teenuste eest tasus haigekassa  2014. aasta I kvartalis kokku 5,1 miljonit eurot ning ravimeid kompenseeriti 26,2 miljoni euro ulatuses. Võrreldes eelmise aasta sama perioodiga on ravimite rahastamine kasvanud 4%. Soodusretseptiga ostetud ravimi eest tasus 2014. aasta esimesel kvartalis kindlustatu keskmiselt 6,4 eurot.  Käesoleva aasta alguses hakati esmakordselt kompenseerima kuut erinevat ravimit, mida kasutatakse C-hepatiidi, kroonilise obstruktiivse kopsuhaiguse, podagra, rasvhapete metabolismi häire ja pankrease neuroendokriinkasvaja raviks.

Ajutist töövõimetust hüvitati  29,4 miljonit euro eest, mis on  3% rohkem kui eelmise aasta samal perioodil.

2014. aasta I kvartali tulemused olid ootuspärased,  tulude eelarve täitmine on 99% ning eelarve kulupoole täitmine 101%.

Aruande täisversiooni ning I kvartali tulemuste ettekannet saab lugeda haigekassa kodulehelt.


Lisainfo:

Kertu Eensaar
Kommunikatsiooni peaspetsialist
Eesti Haigekassa
Tel 6208 459
kertu.eensaar@haigekassa.ee

 

Algas Põhjamaade Casemix keskuse ja Eesti Haigekassa koostöös toimuv konverents ’’NordDRG tulevik’’

$
0
0

Täna alanud Põhjamaade Casemix keskuse ja Eesti Haigekassa koostöös toimuva konverentsi ’’NordDRG tulevik’’ avakõnes rõhutas haigekassa juhatuse esimees Tanel Ross, et Eesti Haigekassa lähiaastate prioriteediks on tervishoiusüsteemi rahastamismeetodite efektiivsuse tõstmine ning patsiendikesksuse ja läbipaistvuse tagamine.

„Efektiivselt toimiv tervishoiusüsteem on kaasaegse ühiskonna üheks oluliseks heaolu ja turvalisuse tagatiseks ning Eesti Haigekassa roll selles kontekstis on tagada tervishoiuressursside kasutamise tõhusus ning läbipaistvus,“  märkis Ross. „Sellest ülesandest lähtuvalt on konverentsi põhiteemaks olev diagnoosipõhine ravijuhtude grupeerimine ehk „DRG“ tervishoiuteenuste rahastamisel oluline tööriist.”

Rossi sõnul on Eesti tervishoiusüsteemi erinevad osapooled ühisel arusaamisel, et DRG-põhise metoodika senisel kasutamisel on olnud võtmeroll haiglaravi  rahastamise tõhustamisel ning see on aidanud parandada inimestele kvaliteetsete ja kulutõhusate tervishoiuteenuste kättesaadavust.

Ross rõhutas, et Eesti jaoks seisneb lähiaastate väljakutse eelkõige DRG-põhise rahastamissüsteemi senisest suuremal rakendamisel päevakirurgia raviteenuste detailsemal eelarvestamisel ja teenuste planeerimisel. Eesmärgiks on toetada ja motiveerida raviasutusi osutama ravi senisest enam patsiendile mugavamalt päevaravis.

Samuti  märkis Ross, et DRG-süsteemi kasutusala on avaram kui pelgalt rahastamise vahend. Süsteem pakub võimalusi erinevate tervishoiuteenuste osutamise praktikate võrdlemiseks ning sisendit kvaliteediindikaatorite väljatöötamiseks. „Iga rahastamissüsteem vajab pidevat arendamist ja seda ka DRG süsteem,“ sõnas Ross. „Lähiaastate väljakutseks on, kuidas liikuda senisest enam tervishoiu rahastamisele, mis toetaks terviklikku patsiendikäsitlust ning DRG-l on selles oluline roll.“

Konverents toimub 12-13.mail Tallinnas, tegu on juba kuuenda Põhjamaade Casemix konverentsiga ning käesoleval aastal möödub ka 10 aastat sellest, kui Eestis DRG metoodika kasutusele võeti. Konverentsil on sel korral käsitlusel neli erinevat teemat: primaarsed klassifikaatorid ja WHO tegevus, episoodipõhine lähenemine tervishoius, DRG süsteemi tehnilised arengud ja kuluarvestus ning DRG kasutamine muuks kui rahastamiseks. Konverentsi peaesinejad on Hollandist, Šveitsist, Austraaliast, Rootsist ja Taanist. Lisaks toimuvad samadel teemadel paralleelsessioonid, kus teevad ettekanded eksperdid erinevatest NordDRG süsteemi kasutavatest maadest, s.h. Eestist. Konverents toimub traditsiooniliselt iga kahe aasta tagant ja on seni toimunud vaid Põhjamaades.

 

Lisainfo:
Katrin Romanenkov
Avalike suhete juht
Eesti Haigekassa
521 5655
katrin.romanenkov@haigekassa.ee

 

Valminud on haiglate tagasiside aruanne 2013. aasta kohta

$
0
0

Juba kolmandat aastat järjest avalikustab Eesti Haigekassa haiglavõrgu arengukava haiglatele tagasiside aruande, mille eesmärk on anda haiglate juhtidele ja tervishoiutöötajatele informatsiooni enda tegevuse analüüsimiseks ja arendamiseks. Selle koostamiseks on kasutatud haigekassale esitatud raviarvetel olevaid andmeid.

Aruande koostamisel on järgitud samu põhimõtteid, mis varasemalt. Arvestades haiglatelt saadud tagasisidet ja ettepanekuid on käesolevas aruandes mõned muudatused võrreldes varasematega, millest saate täpsemalt luegda aruande lehelt.  

Aruande sisu tõlgendamisel tuleks kaasata vastava haigla spetsialistid, kuna järelduste tegemiseks on vajalik arvesse võtta ka raviasutuse tegevuse iseärasusi. Samuti tuleb meeles pidada, et aruande andmestiku kvaliteet sõltub raviarvete kodeerimise korrektsusest haiglas. Arvestama peab ka valimi suurusest tuleneda võivat statistilist viga.

Regulaarse tagasiside andmine partneritele on üks haigekassa arengukava olulistest tegevustest, millega haigekassa aitab kaasa haiglate tegevuse ja kindlustatute ravitulemuste ühtlaselt hea taseme saavutamisele.

Aruannet saab lugeda tagasiside aruande lehelt.

 

Kampaania suurendas teadlikkust perearstiabi võimalustest

$
0
0

Eesti Haigekassa
Eesti Perearstide Selts

 

Veebruari alguses alustas haigekassa koostöös perearstide seltsiga teavituskampaaniat, mis selgitas perearstiabi võimalusi ja rolli tervishoiusüsteemis. Vastvalminud uuring kinnitab, et Eesti inimesed hindavad perearstiabi kvaliteeti kõrgelt.

 

„Perearst ja –õde on Eesti tervishoiusüsteemi väga oluline osapool, mille kaudu on inimestele tagatud kiire, tasuta ja elukohalähedane vajalik tervisenõustamine ja arstiabi,“ rõhutas haigekassa juhatuse esimees Tanel Ross. „Haigekassa üheks oluliseks strateegiliseks eesmärgiks lähiaastatel on perearsti ja -õe rolli tervishoiusüsteemis veelgi tugevdada, seda nii otstarbeka rahastamise kui ka elanikkonna teadlikkuse tõstmise kaudu. Lõppenud kampaania aitas inimestele teadvustada esmatasandi arstiabi olulisust.“
 
 
Perearst dr Diana Ingeraineni sõnul on hetkel inimeste jaoks pisut keeruline mõista, milliselt tervishoiu tasandilt missugust abi saab, seega on teavitustöö väga vajalik. „Kõige suurem ootus selgitavale kampaaniale oli, et patsiendi jaoks tekiks suurem selgus, kuhu oma tervisemurega pöörduda. Tervisest tulenev esmane ülevaatus ja analüüs peaksid algama pereõest ja perearstist ning loodame kampaaniaga anda selge sõnumi, et esmatasandi tervishoiust alustamine on ka patsiendi huvides. Praegu on sõnumid, kust ja millist abi saab, kohati segased,“ kirjeldas dr Diana Ingerainen selgitustöö eesmärke.
 
 
Peale kampaaniat viis haigekassa koostöös uuringufirmaga EMOR läbi uuringu, mille tulemustest selgus, et 89% elanikkonnast usaldavad terviseküsimuste lahendamisel oma perearsti ja pereõde.
Iga neljas elanik tajus kampaania tulemusena muutust ning kasvas ka teadlikkus perearsti nõuandeliinist 1220 . Ligi veerand elanikkonnast on nõuandeliini kasutanud ja 46% on 1220 liinist kuulnud ja kinnitasid, et vajadusel pöörduksid sinna nõuannete saamiseks. Kampaania tulemusena on elanikkonnas ka suurem veendumus, et terviseküsimuste lahendus algab perearstist ja –õest ning 72% elanikkonnast on veendumusel, et perearst on pädev diagnoosima enamikke haigusi.
 
 
Kampaania tulemusel kasvas oluliselt perearsti nõuandeliinile 1220 helistanute hulk küündides kuni 1000 kõneni päevas. ’’Selleks, et saada abi perearsti töövälisel ajal on haigekassa poolt loodud perearsti nõuandeliinil 1220 ja seda teenust kasutatakse järjest enam,’’ julgustas Ross. Tanel Rossi sõnul on lähitulevikus plaanis perearsti nõuandeliini teenust edasi arendada ning seeläbi muuta perearstide ja –õdede poolt pakutavad teenused veelgi kättesaadavamaks.
 
 
Haigekassa poolt läbiviidud kampaania tutvustas kahe kuu vältel perearsti ja pereõe rolli tervishoiusüsteemis. Patsiendikeskne arstiabi eeldab erinevate osapoolte tihedat koostööd, et iga patsient saaks õigel ajal vajalikku abi. Perearst diagnoosib ja ravib enamikke haigusi ning suunab vajadusel patsiendi eriarstile. Perearsti roll on unikaalne, sest oma nimistu patsientide terviselugu ja haiguste riske tunneb kõige paremini just tema.
 
 
 
 
Lisainfo:
Katrin Romanenkov
Avalike suhete juht
Eesti Haigekassa
521 5655
katrin.romanenkov@haigekassa.ee

Alates juulist tuleb töötaja ravikindlustuse saamiseks ja lõpetamiseks esitada andmed maksu- ja tolliameti töötamise registrisse

$
0
0

 

Maksu- ja tolliameti, haigekassa ja töötukassa kinnitusel vähendab alates 1. juulist rakenduv töötamise register tööandjate halduskoormust. Töötamine tuleb juulist registreerida vaid e-maksuametis ning ära jääb dubleeriv tegevus andmete esitamisel, kogumisel ja töötlemisel.
 
Kui seni pidi tööandja esitama andmed töötaja kohta haigekassasse seitsme päeva jooksul, siis 1. juulist peab töötamine olema registreeritud enne inimese faktilist tööle asumist. Haigekassasse alates juulist enam töötaja andmeid esitama ei pea ning haigekassa senised andmed kantakse automaatselt uude registrisse üle.
 
Haigekassa klienditeeninduse osakonna juhataja Lii Pärg kinnitab, et 1. juulist ravikindlustuse saamise põhimõtted ei muutu. „Muutub see, et töötajate ravikindlustuse alustamise ja lõpetamise andmeid ei pea tööandjad enam eraldi esitama, need jõuavad haigekassa süsteemi töötamise registrist,“ kirjeldas Pärg. „Kui varem esines juhtumeid, et tööandjad unustasid töötaja kindlustuse alustamiseks või lõpetamiseks haigekassale andmed esitamata, siis uue registri oodatav efekt oleks õigeaegsed ja täpsemad töötajate ravikindlustusandmed.“
 
Maksu- ja tolliameti teenindusosakonna juhi Rivo Reitmanni sõnul tuleb sõltumata lepingutüübist registreerida kõik töötamised, mille puhul tekib Eestis maksukohustus. Lisaks tuleb registreerida vabatahtlik töötamine äriühingus ja füüsilisest isikust ettevõtja juures. „Muudatuste tulemusel pole tööandjal võimalik enam öelda, et töötaja on esimesest päeva tööl. See peaks vähendama oluliselt ümbrikupalga maksmist ja tagama seeläbi võrdsema konkurentsikeskkonna. Lisaks paraneb töötajate kindlustunne, et tema palgalt on maksud tasutud ning sellest tulenevalt õigus sotsiaalsetele tagatistele,“ selgitas Reitmann.
 
Töötukassa juhatuse liige Erik Aas märkis, et kui praegu saab töötukassa iseteenindusportaali kaudu esitada e-avaldusi näiteks töötuna arvele võtmiseks, töötutoetuse või töötuskindlustushüvitise taotlemiseks, siis töötamise registrisse jõudvad andmed aitavad liikuda taotluste paberivaba menetlemiseni. „See tähendab, et otsuse töötushüvitiste maksmise kohta saab edaspidi reeglina teha üksnes elektrooniliste andmete põhjal, ilma, et oleks vaja tööandjatelt täiendavaid dokumente taotleda,“ rääkis Aas.
 
Töötamise registris sisalduvad andmed on edaspidi aluseks töötamisega kaasnevate sotsiaalsete tagatiste nagu ravikindlustus, pension, töötuskindlustushüvitis jne tuvastamisel eriseadusega ettenähtud juhtudel ning töötamisega seotud kohustuste täitmise kontrollimisel. Registrit hakkavad kasutama maksu- ja tolliamet, töötukassa, sotsiaalkindlustusamet, tööinspektsioon, haigekassa, politsei- ja piirivalveamet.
 
 

Pärnus räägitakse liikumisharrastuse edendamisest Eestis

$
0
0

Täna, 6. juunil peetakse Pärnus iga-aastast tervisedenduse konverentsi, mis sel aastal keskendub liikumisharrastuse edendamisele Eestis. Kuigi võimaluste ring liikumisharrastusega tegeleda aasta-aastalt laieneb, on kehaliselt aktiivsete inimeste hulk endiselt tagasihoidlik.

Konverentsi ühe korraldaja, Tervise Arengu Instituudi tervise edendamise osakonna juhataja Tiia Perteli sõnul on meil 12 aastaga tervisesporti tegelevate inimeste arv kasvanud vaid 5%. „Uuringud näitavad, et 2012. aastal harrastas üle kahe korra nädalas üle poole tunni tervisesporti 36% täiskasvanutest. Tervisesporti on enam hakanud tegema naised, kõrgharidusega inimesed ning Lõuna-Eesti inimesed,“ lausus Pertel.

Samas kasvab Eestis nii täiskasvanute kui ka laste hulgas ülekaalulisuse probleem ning oluliselt on vähenenud iga päev kehaliselt aktiivsete õpilaste hulk. „Konverentsi eesmärk ongi anda ülevaade eestlaste liikumisharjumustest ning selle seostest tervisega. Lisaks tutvustame erinevaid võimalusi liikumisharrastusega tegelemiseks. Häid praktikaid kehalise aktiivsuse suurendamiseks jagavad nii Põhjamaade kui Eesti eri paikkondade esindajad,“ lisas Pertel. Eraldi teemaplokk on pühendatud tervisespordiga seotud harjumustele ehk spordi- ja energiajookide ning alkoholi tarvitamisele.

Konverentsi ühel paralleelsessioonil räägitakse ka üha enam populaarsust koguvatest alternatiivsetest tubakatoodetest nagu vesipiip, huuletubakas, e-sigaret ja teised, mille kohta usutakse, et need ei ole tervisele nii kahjulikud kui tavasigaretid. Konverentsil antakse ülevaade nende toodete levikust, teiste riikide kogemustest nende piiramisel ning võimalustest kuidas seda Eestis teha.

Konverentsi „Liikudes tervise heaks“ korraldab Tervise Arengu Instituut koos Eesti Haigekassa, Sotsiaalministeeriumi, Maailma Terviseorganisatsiooni, Eesti Tervisedenduse Ühingu ja Eesti Olümpiakomiteega.

Konverents toimub Pärnu Kontserdimajas (Aida 4) kella 10.30-17. Päevakava ja ülevaate esinejatest leiab Terviseinfo veebilehel: http://www.terviseinfo.ee/et/sundmused/details/982-tervisedenduse-konverents-2014-liikudes-tervise-heaks Kell 12.20 annab Eesti Tervisedenduse Ühing üle aasta tervisesõbra tiitli, mille sel aastal pälvis Tallinna abilinnapea Merike Martinson.

Maailma Terviseorganisatsiooni soovituste kohaselt peaksid lapsed olema kehaliselt aktiivsed vähemalt 60 minutit iga päev ja täiskasvanud vähemalt 150 minutit nädalas, näiteks vähemalt 30 minutit viiel päeval nädalas.

Lisainfot jagab Maris Jakobson, Tervise Arengu Instituudi avalike suhete nõunik, 659 3906, 5302 2737, maris.jakobson@tai.ee.


Eesti Haigekassa võtab tööle kvaliteedi talituse juhi

$
0
0

Eesti Haigekassa võtab konkursi korras tööle Tallinnasse Tervishoiuosakonda kvaliteedi talituse juhi.
Täpsem info CV keskuse kaudu.

Haigekassa kinnitas õendusabi lepingupartnerite valiku tulemused

$
0
0

Möödunud nädalal kinnitas haigekassa juhatus koduõendusteenuse ning statsionaarse õendusabi täiendavate lepingupartnerite valiku tulemused. Uus valikupartnerite lepinguperiood algab 1. juulist ja lõppeb 30.06.2018.

Haigekassa hüvitab kindlustatutele 2014. aastal  ligikaudu 53 tuhande ravijuhu ulatuses õendusabi teenuseid. Teenuse rahastamine jaguneb haiglavõrgu arengukava haiglate ning valikupartnerite vahel.
 
Valiku kaudu ostetavate koduõendusteenuste aastane maht (sh vähihaigete kodune toetusravi) on ligikaudu 26 500 ravijuhtu ning statsionaarse õendusabi teenuse aastane maht ligikaudu 7500 ravijuhtu. 2014. aasta II poolaastal on valiku tulemusel planeeritav statsionaarse õendusabi valikupartnerite lepingumaht 3427 ravijuhtu. Valiku tulemusel planeeritav koduõendusteenuse valikupartnerite lepingumaht käesoleva aasta II poolaastal on 12 880 ravijuhtu.  Valiku planeeritav rahaline maht 2014 aasta II poolaastaks on ca 4,9 miljonit eurot.
 
Nende partneritega, kellega õendusabi teenuse leping lõppeb, sõlmitakse lepingupikendus, mille alusel tagatakse nende partnerite juures seisuga 30.06. ravijärjekorras või ravil olnud patsientidele osutatavate teenuste rahaline hüvitamine kuni selle aasta lõpuni. Seega ei pea ükski kindlustatu muretsema, et vajalik ravi jääb konkursil mittevalituks osutunud teenuseosutaja juures pooleli või ei toimu kokkulepitud ajal. Edaspidi on kindlustatul võimalik valida endale sobiv teenuseosutaja haigekassa lepingupartnerite seast.

Valiku tingimustega ja tulemustega saab tutvuda Haigekassa kodulehe lepingupartnerite valiku lehel.

Ravikvaliteedi mõõtmiseks töötatakse välja kliinilised kvaliteediindikaatorid

$
0
0
                                                               

Möödunud nädalal toimus Eesti Haigekassa ja Tartu Ülikooli arstiteaduskonna ravikvaliteedi indikaatorite nõukoja koosolek, kus lepiti kokku haigusseisundid, mille ravikvaliteedi hindamiseks indikaatoreid esmajärjekorras rakendada.

Ravikvaliteedi indikaatorite nõukoda on moodustatud eesmärgiga leppida kokku tervishoiuteenuste kvaliteedi jälgimiseks ja parendamiseks ühtsed standardid, mis aitaksid tagada kõigile Eesti patsientidele võrdselt kõrgekvaliteedilised tervishoiuteenused kõigis raviasutustes.  
 
„Indikaatorite rakendamine on üks tööriist ravikvaliteedi hindamisel ning selle kaudu tagatakse patsiendile nõuetele vastav ravi kõigis Eesti raviasutustes,“ selgitas nõukoja juht arstiteaduskonna dekaan professor Joel Starkopf. „Haigusseisundite valik, mille monitoorimisega käesoleval aastal algust teeme, tehti lähtuvalt haiguste esinemissagedusest, raviprotsessis esinevate riskide rohkusest ning nende võimalikust mõjust ravitulemusele.“
 
Arutelu tulemusena otsustati esmajärjekorras juurutada indikaatorid vähiravis, sünnitusabis, kirurgias, neuroloogias ja intensiivravis ning teha erialaühendustele ettepanek asjakohaste kliiniliste indikaatorite esitamiseks.
 
Kliiniliste indikaatorite nõukoda ootab 1.novembriks nimetatud erialaühendustelt loetelu tõenduspõhistest indikaatoritest, millega hinnata raviprotsessi vastavust erinevatele standarditele, misjärel otsustatakse, missuguseid indikaatoreid tuleks monitoorida üleriigiliselt hinnates kõigi vastava raviteenuse osutajate kvaliteeti. Teise rühma moodustavad indikaatorid, mida nõukoda soovitab rakendada raviasutuse siseselt, et tagada osutatud raviteenuste vastavus nõuetele.  
 
Kliiniliste indikaatorite nõukoda on Tartu Ülikooli arstiteaduskonna ja Eesti Haigekassa koostöölepingu alusel arstiteaduskonna juurde moodustatud nõuandev töörühm, mille eesmärgiks on välja töötada ühtne tervishoiuteenuste kvaliteedi monitoorimise süsteem, mis on teistes riikides (näiteks Taanis, Rootsis, aga ka Suurbritannias, USA-s) aidanud parandada osutatud tervishoiuteenuste kvaliteeti ja seeläbi ravi tulemusi. Kliiniliste indikaatorite nõukoda koosneb oma valdkonna tunnustatud ekspertidest, kellel on lisaks rikkalikele kliinilistele oskustele ka teadustöö kogemus.
 
 
Lisainfo:
Katrin Romanenkov
Avalike suhete juht
Eesti Haigekassa
521 5655
katrin.romanenkov@haigekassa.ee

Haigekassa nõukogu tutvus partnerite valikukonkursi tulemustega

$
0
0

Eile toimunud koosolekul tutvustas haigekassa juhatus nõukogule eriarsti- ning õendusabi valikukonkursi tulemusi. Samuti tutvustati nõukogule haigekassa tegevusi ravikvaliteedi mõõtmise ja monitoorimise arendamisel.

Nõukogule tutvustati haigekassa ja Tartu Ülikooli arstiteaduskonna koostöös loodud ravikvaliteedi indikaatorite nõukoja tegevust. Nõukoja töö eesmärgiks on Eestis osutatavate tervishoiuteenuste ravikvaliteedi järjepidev parendamine. Selleks töötatakse klinitsistide juhtimisel välja süsteem ravikvaliteedi jälgimiseks. Muuhulgas on nõukoja ülesandeks valida erialaühenduste poolt pakutud kvaliteediindikaatorite hulgast need, mida peaks rakendama üleriigiliselt ja anda soovitusi raviasutustele oma ravitegevuse analüüsiks.
 
 
Haigekassa juhatus tutvustas nõukogule õendusabi lepingupartnerite valiku tulemusi ning andis ülevaate 1. aprillil sõlmitud eriarstiabi valikupartnerite lepingute täitmisest.
 
 
Arutati ka rahalise hüvitise rakendamisega seotud võimalusi. Ravikindlustuse seaduses loodud ravikindlustuse seaduse muudatusega loodud tervishoiuteenuste rahalise hüvitise võimalus annab sotsiaalministrile õiguse haigekassa nõukogu ettepanekul ette näha patsiendile rahalise hüvitise väljaspool ravijärjekorda osutatud tasuliste teenuste eest.
 
 
 
Lisainfo:
Katrin Romanenkov
Avalike suhete juht
Eesti Haigekassa
521 5655
katrin.romanenkov@haigekassa.ee

Alates 1.juulist 2014 jõustub maksukorralduse seaduse muudatus, millega luuakse Eestis töötamise register.

$
0
0

Seadusest tulenevalt peavad kõik tööd pakkuvad füüsilised ja juriidilised isikud oma töötajate töötamise andmed (töösuhte alustamised, peatamised ja lõpetamised) registreerima Maksu- ja Tolliametis. Tööandjatelt saadud andmed töötajate kindlustamiseks ning kindlustuse peatamiseks või lõpetamiseks edastatakse haigekassale töötamise registrist.

Seonduvalt muudatusega on tööandjatel võimalik kindlustusandmete edastamise teenust riigiportaalis eesti.ee töötajate kindlustusandmete haigekassale edastamiseks kasutada kuni 30. juunini kell 17.00-ni. Paberkandjal vormistatud dokumente võtab haigekassa tööandjatelt kindlustusandmete muutmiseks vastu e-posti teel, posti teel või klienditeenindusbüroodes kuni 27.juuni (k.a).

Töötamise registrist edastatakse haigekassa andmekogusse kindlustusandmeid üks kord ööpäevas. Riigiportaali eesti.ee teenuses „Kindlustusandmete edastamine haigekassale“ saab tööandja edaspidi kontrollida asutuse kindlustatud inimeste nimekirja.

Ravijuhendi koostamise koolitus 2014, 17.-19. juunil Pärnus "EBM: From evidence to recommendation"

$
0
0


Juba kolmandat aastat järjest toimub koolitus ravijuhendite koostajatele uue metoodika tutvustamiseks. Koolitus toimub koostöös Eesti Haigekassa, WHO esinduse Eestis, TÜ arstiteaduskonna täiendkoolituskeskuse, TÜ Kliinikumi Medinfokeskuse, TÜ Tervishoiu instituudi ja Kanada McMasteri Ülikooliga.

Sel aastal osaleb koolitusel 54 innukat ja motiveeritud tervishoiutöötajat. Koolituselt saavad nad teadmised ja oskused, mis toetavad neid edaspidi kogu ravijuhendi koostamise protsessis: käsitlusala koostamisest, otsingute tegemist, ravijuhendite hindamist AGREE töövahendiga, tõendusmaterjali hindamist GRADE põhimõtetega ja soovituste koostamist. 2012-2014 aastatel on saanud teadmised uuendatud ravijuhendi koostamise metoodikast umbes 200 tervishoiutöötajat.
 
Koolitusmaterjalid on kättesaadavad ravijuhendi veebilehelt.
Sarnast koolitust korraldame ka järgnevatel aastatel. Huvitatute küsimustele vastab Ulla Raid (info@ravijuhend.ee).
 

Eesti Haigekassa võtab tööle Tartusse juristi.


Haigekassa maksab perearstidele kvaliteedisüsteemi raames välja lisatasu 1,4 miljonit eurot

$
0
0

2013. aastal saavutasid perearstid kvaliteediindikaatorite täitmisel läbi aastate parima tulemuse ja haigekassa maksab tänavu juulis kvaliteedi lisatasu välja rekordarvule ehk 434-le perearstile kokku summas 1 386 045 eurot.

„Kaheksa aasta tulemused näitavad, et järjest enam on perearstid motiveeritud kvaliteediindikaatorite jälgimise süsteemis osalema ning on haiguste ennetamisel ning krooniliste haigete jälgimisel üha aktiivsemad,“ kommenteeris tulemusi haigekassa juhatuse esimees Tanel Ross. „See tagab patsientidele turvatunde ja tähendab, et üha enam on neid patsiente, kelle seisundit pidevalt monitooritakse. Mis omakorda on vähendanud ka haigusega kaasnevaid tüsistusi ning patsientide kroonilised haigused on kontrolli all.“
 
2013. aasta indikaatorite täitmise eest saavad tänavu lisatasu 54% osalenutest. Samuti on kasvanud nende perearstide arv, kes saavutas maksimaalse võimaliku tulemuse - 2012. aastal oli neid 328, mullu juba 367. Lisatasu erialase lisapädevuse (perearsti ja pereõe erialase sertifitseerimise hindamine, tavaraseduste jälgimine, pisikirurgiliste operatsioonide teostamine) eest saab 146 perearsti.
 
Perearsti kvaliteedisüsteemis osalemise kasv on küll viimastel aastatel pidurdunud, kuid arvestades, et kvaliteedisüsteemis osaleb kokku 97% kõigist perearstidest jääb mitte osalejate ring aasta-aastal mõne perearsti võrra siiski vähemaks (2012. aastal osalejaid 772, 2013. aastal 775).
 
Kvaliteedi lisatasu maksab haigekassa välja ühekordse maksena ning indikaatorite täitmise eest on perearstil võimalik saada olenevalt kas keskuse töötab ka teine pereõde kuni 4755,03 eurot. Lisaks suureneb hea ja väga hea tulemuse saavutanud perearstidel uuringuteks ja protseduurideks ettenähtud vahendite maht tänavu 3% võrra.
 
Perearstide kvaliteediindikaatorite süsteemi arendab haigekassa koostöös Eesti Perearstide Seltsiga ning see rakendati 2006. aastal. Kvaliteediindikaatoriteks on tegevused, mis on suunatud haiguste ägenemiste vältimisele ja tüsistuste ärahoidmisele. Valitud on haigusrühmad, mille mõju elanike tervisele ja suremusele on suurim ning indikaatorid, mille osas on rahvusvaheliselt kinnitatud tõenduspõhisus tegevuste mõjust inimeste tervisele (nt kõrgvererõhktõbi, suhkurtõbi).
 
Perearstide kvaliteedisüsteemist ja tulemustest maakondade lõikes saab lugeda lähemalt haigekassa kodulehelt aadressil: http://www.haigekassa.ee/raviasutusele/perearst/kvaliteedisusteem.
 
 
Lisainfo:
Kertu Eensaar
Kommunikatsiooni peaspetsialist
Eesti Haigekassa
6208 459
kertu.eensaar@haigekassa.ee
 

1. juulil 2014 muutuvad soodusravimite loetelu ja ravimite piirhinnad

$
0
0

 

26. juunil k.a. allkirjastas sotsiaalminister Eesti Haigekassa ravimite loetelu ja ravimite piirhindade muutmise määrused, mis jõustuvad alates 1. juulist 2014 (muutused on välja toodud lisatud failides).
 
Esmakordselt:
Täiendatakse ravimite loetelu soodustusega 100%:
- toimeainet aksitiniib sisaldavate ravimitega INLYTA õhukese polümeerikattega tablett 1mg N56 ja INLYTA õhukese polümeerikattega tablett 5mg N56, millele kehtestatakse 100% soodusmäär järgmistel tingimustel: ravimi väljakirjutamise õigus IV staadiumis heledarakulise neeru kartsinoomi (C64) teise rea ravina pärast esimese rea sunitiniib- või pasopaniibravi patsientidele, kellel ravi alustamine ja jätkamine aksitiniibiga on hinnatud konsiiliumi (vähemalt kahe onkoloogi) poolt vastavaks järgmistele kriteeriumidele: patsiendi üldseisund ECOG kriteeriumide järgi on 0-1, haiguse prognoos Hengi kriteeriumide järgi hea või keskmine ning mitte enam kui 3 ravikuu möödumisel on saavutatud täielik või osaline ravivastus või haigus püsib stabiilsena, ravimi väljakirjutamise õigus onkoloogil.
 
Täiendatakse ravimite loetelu soodustusega 75%:
- toimeaineid flutikasoon ja vilanterool sisaldavate ravimitega RELVAR ELLIPTA annustatud inhalatsioonipulber 22µg+92µg/annus 30 annust ja RELVAR ELLIPTA 22µg+184µg/annus 30 annust, millele kehtestatakse 75% soodusmäär järgmistel tingimustel: ravimi väljakirjutamise õigus pulmonoloogil ja pediaatril astma (J45) näidustusel;
- toimeainet vildagliptiin sisaldava ravimiga GALVUS tablett 50mg N60, ravimi väljakirjutamise õigusega 75% määraga II tüüpi diabeedi (E11, E14) suukaudseks kolmikraviks metformiini ja sulfonüüluurea preparaadiga või suukaudseks kaksikraviks metformiini või sulfonüüluurea preparaadiga juhul, kui ravi alustamine või jätkamine metformiini või sulfonüüluurea preparaadiga on meditsiiniliselt vastunäidustatud;
- toimeaineid vildagliptiin ja metformiin sisaldavate ravimitega EUCREAS õhukese polümeerikattega tablett 50+1000mg N60 ja EUCREAS õhukese polümeerikattega tablett 50+850mg N60, väljakirjutamise õigusega 75% määraga II tüüpi diabeedi (E11, E14) suukaudseks kolmikraviks sulfonüüluurea preparaadiga või suukaudseks kaksikraviks juhul, kui ravi alustamine või jätkamine sulfonüüluurea preparaadiga on meditsiiniliselt vastunäidustatud;
 
Täiendatakse ravimite loetelu soodustusega 50%:
-toimeainet nepafenak sisaldava ravimiga NEVANAC silmatilgad, suspensioon 1mg/ml 5ml N1 ravimi väljakirjutamise õigus katarakti operatsiooni järgseks kuni 60 päevaseks raviks kaasuva diabeetilise retinopaatia esinemisel;
- toimeainet ulipristaal sisaldava ravimiga ESMYA tablett 5mg N28.
 
Muudetakse loetelus olevate ravimite väljakirjutamise tingimusi:   
- täiendatakse toimeainet naatriumenoksapariin sisaldavate ravimite CLEXANE süstelahus 10 000TÜ/ml 0,6ml N2, CLEXANE süstelahus 10 000TÜ/ml 0,8ml N2 ja CLEXANE süstelahus 100mg/ml 1ml N2 väljakirjutamise tingimusi 100% soodusmääraga järgmiselt: ravimi väljakirjutamise õigus venoosse tromboosi ja trombemboolia näidustusel (I26; I80-82; I67.6) kaasuva pahaloomulise kasvaja esinemisel;
 
- suurendatakse toimeainet gosereliin sisaldava ravimi ZOLADEX implantaat 3,6mg N1 ning toimeainet triptoreliin sisaldavate ravimite DIPHERELINE 3,75 MG toimeainet prolongeeritult vabastava süstesuspensiooni pulber ja lahusti 3,75mg N1, DIPHERELINE 11,25 MG süstelahuse pulber ja lahusti 11,25mg N1  50%-lt 100%-le järgmistel väljakirjutamise tingimustel: ravimi väljakirjutamise õigusonkoloogil ja uroloogil lokaalse või lokaalselt levinud ja kõrge riskiga eesnäärmevähiga (C61) patsientidele (kliiniline staadium ≥T2c või Gleasoni skoor 8-10 või PSA ≥20 ng/ml või regionaalsete lümfisõlmede haaratus või positiivne resektsioonipiir) multimodaalse ravi osana kokkuvõttes kuni 2 aasta vältel, ravimi väljakirjutamise õigus alates 13. ravinädalast;

- muudetakse Eesti Haigekassa ravimite loetellu soodusmääraga 100% kantud toimeainet sunitiniib sisaldavate ravimite SUTENT kõvakapsel 12,5mg N28, SUTENT kõvakapsel 25mg N28 ja SUTENT kõvakapsel 50mg N28 väljakirjutamise tingimusi 100% soodusmäära korral, sõnastades need järgmiselt: ravimi väljakirjutamise õigus IV staadiumis heledarakulise neeru kartsinoomi (C64) esimese rea ravina või teise rea ravina pärast interferooni sisaldava ravi ebaõnnestumist patsientidele, kellel ravi alustamine ja jätkamine sunitiniibiga on hinnatud konsiiliumi (vähemalt kahe onkoloogi) poolt vastavaks järgmistele kriteeriumidele: patsiendi üldseisund ECOG kriteeriumide järgi on 0-1, haiguse prognoos Hengi kriteeriumide järgi hea või keskmine ning mitte enam kui 3 ravikuu möödumisel on saavutatud täielik või osaline ravivastus või haigus püsib stabiilsena, ravimi väljakirjutamise õigus onkoloogil;

- muudetakse Eesti Haigekassa ravimite loetellu kantud toimeainet pasopaniib sisaldavate ravimite  VOTRIENT õhukese polümeerikattega tablett 200mg N30 ja VOTRIENT õhukese polümeerikattega tablett 400mg N30 väljakirjutamise tingimusi 100% soodusmäära korral, sõnastades need järgmiselt: ravimi väljakirjutamise õigus IV staadiumis heledarakulise neeru kartsinoomi (C64) esimese rea ravina või teise rea ravina pärast interferooni sisaldava ravi ebaõnnestumist patsientidele, kellel ravi alustamine ja jätkamine pasopaniibiga on hinnatud konsiiliumi (vähemalt kahe onkoloogi) poolt vastavaks järgmistele kriteeriumidele: patsiendi üldseisund ECOG kriteeriumide järgi on 0-1, haiguse prognoos Hengi kriteeriumide järgi hea või keskmine ning mitte enam kui 3 ravikuu möödumisel on saavutatud täielik või osaline ravivastus või haigus püsib stabiilsena, ravimi väljakirjutamise õigus onkoloogil;

- muudetakse Eesti Haigekassa ravimite loetellu kantud toimeainet sorafeniib sisaldava ravimi NEXAVAR õhukese polümeerikattega tablett 200mg N112 väljakirjutamise tingimusi 100% soodusmäära korral, sõnastades need järgmiselt: ravimi väljakirjutamise õigus IV staadiumis heledarakulise neeru kartsinoomi (C64) teise rea ravina pärast interferooni sisaldava ravi ebaõnnestumist patsientidele, kellel ravi alustamine ja jätkamine sorafeniibiga on hinnatud konsiiliumi (vähemalt kahe onkoloogi) poolt vastavaks järgmistele kriteeriumidele: patsiendi üldseisund ECOG kriteeriumide järgi on 0-1, haiguse prognoos Hengi kriteeriumide järgi hea või keskmine ning mitte enam kui 3 ravikuu möödumisel on saavutatud täielik või osaline ravivastus või haigus püsib stabiilsena, ravimi väljakirjutamise õigus onkoloogil;

- lisatakse toimeainet paroksetiin sisaldavatele ravimpreparaatidele 100% soodusmäär järgmistel väljakirjutamistingimustel: ravimi esmase väljakirjutamise õigus psühhiaatril raske depressiooni raviks (F32.2-3; F33.2-3);

- kehtestatakse atsetüültsüsteiini sisaldava ravimi ACC LONG kihisev tablett 600mg N1050% soodusmääraga väljakirjutamisele tingimus: ravimi väljakirjutamise õigus muude interstitsiaalsete kopsuhaiguste (J84) näidustusel.
 
Uued geneerilised ravimid, milliste toimeainetega ravimid on ka eelnevalt olnud soodusravimite loetellu kantud:
Soodustuse protsendiga 50 lisatakse ravimite loetellu järgmisi toimeaineid sisaldavaid ravimpreparaate:
1)     memantiin (Alzheimeri tõve ravim);
2)     naprokseen (valuvaigistav ravim).
 
Soodustuse protsendiga 75 lisatakse ravimite loetellu järgmisi toimeaineid sisaldavaid ravimpreparaate:
1)     drospirenoon+etünüülöstradiool (rasestumisvastane ravim);
2)     esomeprasool (seedetrakti haavandtõve ravim);
3)     fluvastatiin (vere kolesteroolitaset alandav ravim);
4)     klopidogreel (tromboosivastane ravim);
5)     perindopriil+amlodipiin+indapamiid (kõrgvererõhutõve ravim);
6)     omeprasool (seedetrakti haavandtõve ravim);
7)     simvastatiin (vere kolesteroolitaset alandav ravim);
8)     olmesartaan+amlodipiin+hüdroklorotiasiid (kõrgvererõhutõve ravim).
 
Soodustuse protsendiga 100 lisatakse ravimite loetellu järgmisi toimeaineid sisaldavaid ravimpreparaate:
1)     estsitalopraam (depressiooniravim);
2)     imatiniib (leukeemiaravim);
3)     levodopa+benserasiid (Parkinsoni tõve ravim);
4)     pramipeksool(Parkinsoni tõve ravim);
5)     takroliimus (transplantaadi äratõukereaktsiooni vältimiseks).
 
Moodustatakse esmakordselt piirhinnagrupp ja arvutatakse piirhinnad järgmisi toimeaineid sisaldavate ravimite gruppides:
- levodopa+benserasiid; ravimpreparaadid, mille osas on sõlmitud hinnakokkulepe, on MADOPAR tablett 200mg+50mg N100 (First Pharma OÜ) ja MADOPAR tablett 200mg+50mg N100 (Roche Eesti OÜ);
 
- perindopriil+amlodipiin+indapamiid; ravimpreparaadid, mille osas on sõlmitud hinnakokkulepe, on TRIPLIXAM õhukese polümeerikattega tablett 5mg+5mg+1,25mg N30, TRIPLIXAM õhukese polümeerikattega tablett 5mg+10mg+1,25mg N30, TRIPLIXAM õhukese polümeerikattega tablett 10mg+5mg+2,5mg N30, TRIPLIXAM õhukese polümeerikattega tablett 10mg+10mg+2,5mg N30, TRIPLIXAM õhukese polümeerikattega tablett 5mg+5mg+1,25mg N90, TRIPLIXAM õhukese polümeerikattega tablett 5mg+10mg+1,25mg N90, TRIPLIXAM õhukese polümeerikattega tablett 10mg+5mg+2,5mg N90 TRIPLIXAM õhukese polümeerikattega tablett 10mg+10mg+2,5mg N90.
 
Hinnamuutusest või uute ravimite lisandumisest tulenevalt on arvutatud uued piirhinnad järgmiste toimeainete gruppides:
- atorvastatiin; ravimpreparaadid, mille osas on sõlmitud hinnakokkulepe, on ATORVASTATIN BILLEV õhukese polümeerikattega tablett 10mg N60, ATORVASTATIN BILLEV õhukese polümeerikattega tablett 20mg N60 ja ATORVASTATIN BILLEV õhukese polümeerikattega tablett 40mg N60;
- esomeprasool; ravimpreparaadid, mille osas on sõlmitud hinnakokkulepe, on NEXMEZOL 20 MG gastroresistentne tablett 20mg N28, NEXMEZOL 40 MG gastroresistentne tablett 40mg N14 ja NEXMEZOL 40 MG gastroresistentne tablett 40mg N28;
- estsitalopraam; ravimpreparaadid, mille osas on sõlmitud hinnakokkulepe, on ESCITALOPRAM ACCORD 10 MG õhukese polümeerikattega tablett 10mg N28 ja ESCITALOPRAM ACCORD 20 MG õhukese polümeerikattega tablett 20mg N28;
- fluvastatiin;ravimpreparaadid, mille osas on sõlmitud hinnakokkulepe, on FLUVASTATIN ACCORD toimeainet prolongeeritult vabastav tablett 80mg N28 ja FLUVASTATIN ACTAVIS toimeainet prolongeeritult vabastav tablett 80mg N28;
- imatiniib; ravimpreparaadid, mille osas on sõlmitud hinnakokkulepe, on IMATINIB ZENTIVA 100 MG õhukese polümeerikattega tablett 100mg N120 ja IMATINIB ACCORD õhukese polümeerikattega tablett 100mg N120;
- karbamasepiin; ravimpreparaadid, mille osas on sõlmitud hinnakokkulepe, on CARBALEX RETARD 600 MG toimeainet prolongeeritult vabastav tablett 600mg N50, FINLEPSIN toimeainet modifitseeritult vabastav tablett 200mg N50, FINLEPSIN toimeainet modifitseeritult vabastav tablett 400mg N50 ja FINLEPSIN tablett 200mg N50;
- klopidogreel; ravimpreparaadid, mille osas on sõlmitud hinnakokkulepe, on CLOPIDOGREL ACCORD õhukese polümeerikattega tablett 75mg N28 ja CLOPIDOGREL ACTAVIS õhukese polümeerikattega tablett 75mg N28;
- memantiin; ravimpreparaadid, mille osas on sõlmitud hinnakokkulepe, on XAPIMANT õhukese polümeerikattega tablett 10mg N28, XAPIMANT õhukese polümeerikattega tablett 20mg N28, XAPIMANT õhukese polümeerikattega tablett 10mg N56 ja COGNOMEM õhukese polümeerikattega tablett 10mg N30;
- omeprasool; ravimpreparaadid, mille osas on sõlmitud hinnakokkulepe, on OMEP 40MG gastroresistentne kõvakapsel 40mg N56 ja GASEC GASTROCAPS 20 MG gastroresistentne kapsel 20mg N28;
- paroksetiin; ravimpreparaadid, mille osas on sõlmitud hinnakokkulepe, on ARKETIS 20 MG tablett 20mg N30 ja ARKETIS 40 MG tablett 40mg N30;
- pramipeksool; ravimpreparaadid, mille osas on sõlmitud hinnakokkulepe, on OPRYMEA toimeainet prolongeeritult vabastav tablett 0,52mg N30, OPRYMEA toimeainet prolongeeritult vabastav tablett 1,05mg N30 ja OPRYMEA toimeainet prolongeeritult vabastav tablett 2,1mg N30;
- simvastatiin; ravimpreparaadid, mille osas on sõlmitud hinnakokkulepe, on SIMVASTATIN ACCORD õhukese polümeerikattega tablett 10mg N30, SIMVASTATIN ACCORD õhukese polümeerikattega tablett 20mg N30, SIMVASTATIN ACCORD õhukese polümeerikattega tablett 20mg N28 ja SIMVASTATIN ACCORD õhukese polümeerikattega tablett 40mg N28.
- tsefuroksiim; ravimpreparaadid, mille osas on sõlmitud hinnakokkulepe, on AXETINE õhukese polümeerikattega tablett 250mg N10, AXETINE õhukese polümeerikattega tablett 500mg N10 ja AXETINE õhukese polümeerikattega tablett 500mg N14;
- venlafaksiin; ravimpreparaadid, mille osas on sõlmitud hinnakokkulepe, on VENLAFAXIN MEDOCHEMIE XR 75 MG toimeainet prolongeeritult vabastav kõvakapsel 75mg N28 ja VENLAFAXIN MEDOCHEMIE XR 150 MG toimeainet prolongeeritult vabastav kõvakapsel 150mg N28.
 
Soodusravimite loetelust arvatakse välja järgmised ravimipakendid, nende müügiloa või turustamise lõppemise tõttu, või käsimüügiravimite hulka arvamise tõttu:
1456501 TOPIRAMATE PORTFARMA õhukese polümeerikattega tablett 200mg N60
1369942 QUETIAPINE POLPHARMA õhukese polümeerikattega tablett 100mg N60
1057711 ATROVENT LS nebuliseeritav lahus 0,25mg 1ml 20ml N1
1269200 OMEP 20MG gastroresistentne kõvakapsel 20mg N15
1018370 CLIMEN kaetud tablett 1mg+2mg/0+2mg N10/N11 
1062885 NO-SPA tablett 40mg N100
1441909 ZOLASWIFT suus dispergeeruv tablett 5mg N28
1441910 ZOLASWIFT suus dispergeeruv tablett 10mg N28
1358153 CLOPIMEF õhukese polümeerikattega tablett 75mg N28
1358591 CLOPIDOGREL PORTFARMA  õhukese polümeerikattega tablett 75mg N28
1359884 CLOPIGAMMA õhukese polümeerikattega tablett 75mg N28
1367096 LOFRADYK õhukese polümeerikattega tablett 75mg N28
1027886 NYCOPIN toimeainet modifitseeritult vabastav tablett 40mg N30
1113534 SIMVOR õhukese polümeerikattega tablett 10mg N30
1113523 SIMVOR õhukese polümeerikattega tablett 20mg N30
1154797 SIMVOR õhukese polümeerikattega tablett 40mg N30
1074350 FOSAMAX 70MG tablett 70mg N4
1022588 ANDRIOL TESTOCAPS pehmekapsel 40mg N60
 
 
Täiendav teave on sotsiaalministeeriumikodulehel.
 

1. juulil 2014 hakkab kehtima uus meditsiiniseadmete loetelu

$
0
0

13. juunil 2014 allkirjastas sotsiaalminister määruse nr 33 „Eesti Haigekassa meditsiiniseadmete loetelu ja meditsiiniseadmete loetellu kantud meditsiiniseadme eest tasu maksmise kohustuse ülevõtmise kord“. Määrus jõustub 1. juulil 2014.

Muudatuse tulemusena on uus loetelu nii arstide, patsientide kui ka meditsiiniseadmete müüjate jaoks selgem ja üheselt mõistetav.
Võrreldes kehtiva loeteluga on uues meditsiiniseadmete loetelus tehtud järgmised muudatused:
  • kehtestatud meditsiiniseadmete uued piirhinnad vastavalt 01.04.2014 sõlmitud hinnakokkulepetele glükomeetri testribade, ravikontaktläätsede ning haavasidemete- ja plaastrite rühmas.
  • glükomeetri testribade rühmas rakendub alates 01.07.2014 piirhinnasüsteem. Piirhinnasüsteemi rakendatakse vastavalt haigekassa nõukogu 01.11.2013 vastuvõetud otsusele, mille kohaselt otsustati glükomeetri testribade rühmas piirhinnasüsteemile üleminekul rakendada 6 kuulist üleminekuaega.
Piirhinnasüsteemi rakendatakse, kui ühes meditsiiniseadme rühmas on enam kui kaks võrreldavat meditsiiniseadet. Piirhinna korral arvutatakse soodustus meditsiiniseadme rühmas hinnalt teise seadme hinnast. Juhul kui kompenseeritava meditsiiniseadme tegelik hind on kallim kui rühmasisene piirhind, hüvitab haigekassa 90% või 50% piirhinnast. Patsiendi kanda jääb ülejäänud osa piirhinnast ning piirhinna ja tegeliku müügihinna vahe. Juhul kui meditsiiniseade on rühmasisesest piirhinnast odavam, arvutatakse soodustus meditsiiniseadme tegelikust müügihinnast.
Konkreetsed piirhinnarühmad, nendes piirhinna aluseks oleva meditsiiniseadme pakendi nimetus ja hind ning meditsiiniseadmed, millede korral piirhinda rakendatakse, on toodud haigekassa meditsiiniseadmete loetelus vastavate meditsiiniseadmete rühmade juures.
  • lisatud uued meditsiiniseadmed alljärgnevatesse rühmadesse:
-        glükomeetri testribad;
-        haavasidemed venoossete, põletus- ja kiiritusjärgsete haavade, diabeetiliste ja lamatishaavandite ning Epidermolysis bullosa raviks;
  • alljärgnevates rühmades on senine üldine meditsiiniseadmete loetelu asendatud nõuetele vastava pakendipõhise loeteluga:
-        kolo-, ileo, uro- ja trahheostoomi hooldusvahendid;
-        ühekordsed põiekateetrid;
-        insuliinipumba infusioonivahendid.
  • venoossete, põletus- ja kiiritusjärgsete haavade, diabeetiliste ja lamatishaavandite raviks mõeldud haavasidemete rühmades on Eesti Haavaravi Liidu ettepanekust lähtuvalt korrigeeritud olemasolevate haavasidemete ja –plaastrite piirhinnarühmade nimetusi ning sinna kuuluvate haavasidemete pakendite loetelu. Täiendavalt loodi 4 uut piirhinnarühma.
  • Loetelust arvati välja meditsiiniseadmed, millede turustamine Eestis on lõpetatud.
Uus haigekassa meditsiiniseadmete loetelu on avaldatud 18.06.2014 ilmunud Riigi Teatajas.
 

Õendusabi osutamine alates 1. juulist 2014.

$
0
0

Käesoleva aasta kevadel viis haigekassa läbi lepingupartnerite valiku õendusabis (varasema nimetusega hooldusravi).  

Juuni alguses kinnitas haigekassa juhatus koduõendusteenuse (sh vähihaigete kodune toetusravi) ning statsionaarse õendusabi lepingupartnerite valiku tulemused. Uus valikupartnerite lepinguperiood algab 1. juulist 2014.
 
Haigekassa tellib õendusabi teenuseid nagu varasemaltki haiglavõrgu arengukava haiglatelt ning valikupartneritelt.
Nende valikupartneritega, kellega õendusabi leping lõppeb, sõlmitakse vajadusel lepingupikendus. Lepingupikendusega tagatakse seisuga 30.06.2014 ravijärjekorras või ravil olevatele patsientidele õendusteenuse jätkamine senise teenuse osutaja juures vajadusel kuni selle aasta lõpuni. Seega ei pea ükski kindlustatu muretsema, et vajalik ravi jääb konkursil mittevalituks osutunud teenuseosutaja juures pooleli või ei toimu kokkulepitud ajal.
 
Edaspidi on perearstidel ja kindlustatul võimalik leida teenuseosutaja haigekassa lepingupartnerite seast (nii haiglavõrgu arengukava haiglad kui valikupartnerid). Nii koduõendusteenuse kui statsionaarse õendusabiteenuse saamiseks peab olema perearsti või muu eriarsti suunamine. Saatekiri antakse meditsiiniliste näidustuste olemasolul.
 
Loetelu haigekassa õendusabi lepingupartneritest  ja infot õendusabi teenustest leiab haigekassa kodulehelt. 
Lisateavet lepingupartnerite kohta saab ka haigekassa infotelefonilt 16 363.

1. juulil jõustuvad glükomeetri testribade uued hinnad ja rakendub piirhinnasüsteem

$
0
0
13. juunil allkirjastas sotsiaalminister uue haigekassa meditsiiniseadmete loetelu määruse, millega kehtestatakse glükomeetri testribade osas uute hinnakokkulepetega sõlmitud hinnad. Lisaks rakendub 1. juulist 2014 glükomeetri testribade osas piirhinnasüsteem.
 
Piirhinnasüsteemi rakendatakse, kui ühes meditsiiniseadmerühmas on enam kui kaks võrreldavat meditsiiniseadet. Piirhinna rakendamisel lähtutakse seaduses sätestatust ehk haigekassa poolset soodustust arvutatakse meditsiiniseadme rühmas hinnalt odavuselt teise seadme hinnast. Kui kompenseeritava meditsiiniseadme tegelik hind on kallim kui rühmasisene piirhind, hüvitab haigekassa 90% piirhinnast ning patsiendi kanda jääb 10% piirhinnast ning piirhinna ja tegeliku müügihinna vahe.
 
Piirihinnasüsteemi eesmärk on motiveerida seadmete müüjaid hindu langetama ja vähendada nii patsientide kui ravikindlustuse kulu meditsiiniseadmetele. Piirhinna rakendamisega vabanev ressurss annab omakorda võimaluse laiendada hüvitatavate seadmete valikut ning suurendada kompenseeritavaid koguseid.
 
Haigekassa analüüs näitab, et testribade ostmine muutub alates 1. juulist seoses piirhinna kehtestamisele suuremale osale patsientidest senisest soodsamaks. Tehes glükomeetri soetamisel teadlikke valikuid on patsientidel võimalik kulutada senisest vähem raha.
 
Täiendavat infot alates 1. juulist jõustuva haigekassa meditsiiniseadmetele loetelu ja diabeetikutele hüvitatavate meditsiiniseadmete kohta saab haigekassa kodulehelt:
 
Lisainfo:
Kertu Eensaar
Kommunikatsiooni peaspetsialist
Eesti Haigekassa
6208 459
kertu.eensaar@haigekassa.ee
Viewing all 607 articles
Browse latest View live